Pátek, 19. dubna 2024

Díky projektu re-use se v Hradci vloni vybralo přes 400 tisíc korun

Díky projektu re-use se v Hradci vloni vybralo přes 400 tisíc korun

Více než 400 tisíc korun získaly vloni Hradecké služby díky re-use projektu. Peníze nyní pomáhají při obnově zeleně v Hradci Králové a v městských lesích. Princip re-use, tedy opětovné využití starších věcí, funguje ve všech královéhradeckých sběrných dvorech a v centru města i v dobročinném bazaru v Kotěrově ulici. Prodejem věcí se pomáhá také sociálně slabším skupinám.

,,Cílem projektu re-use je předcházení vzniku odpadu. Znamená to, že již nepotřebné věci najdou využití u někoho jiného. Prodejem funkčních věcí pomáháme nízkopříjmovým skupinám občanů a zároveň díky vybraným financím podpoříme péči o městskou zeleň. Díky projektu byly zachráněny tisíce věcí, které by jinak skončily na recyklační lince nebo na skládce," říká náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Od roku 2020, kdy byl spuštěn projekt re-use ve sběrném dvoře Bratří Štefanů, bylo získáno na veřejně prospěšné účely přes 800 tisíc korun. ,,O tom, že si občané projekt oblíbili, svědčí i fakt, že jen za rok 2023 bylo získáno 403 tisíc korun, z toho přibližně 86 tisíc korun činily tržby po třech měsících fungování dobročinného re-use bazaru a věnovány byly Technickým službám Hradec Králové," doplňuje náměstek Řádek. Technické služby využijí finance pro výsadbu stromů například v ulici Na Drahách a na zakládání záhonů v městských parcích. Tržby z re-use pointů ve výši 317 tisíc korun, byly věnovány Městským lesům Hradec Králové na obnovu zeleně.
,,Díky novému obchodu v Kotěrově ulici v centru města vznikla i nová pracovní místa a vylepšen byl i vzhled lokality. V re-use bazaru je občanům k dispozici nábytek, nářadí, sportovní potřeby, ale také kuchyňské vybavení nebo zánovní a funkční elektrospotřebiče, různé dekorace, či knihy všech žánrů," uvádí ředitel společnosti Hradecké služby Martin Hušek. Otevírací doba re-use bazaru je pondělí, středa a pátek vždy 13-17 hodin a v sobotu 8-12 hodin. Provozní doba re-use pointů na sběrných dvorech je následující: sběrný dvůr Bratří Štefanů je otevřen ve středu a pátek 13-18 hodin, poté ještě v sobotu 8-16 hodin. Sběrný dvůr Temešvár má provozní dobu úterý, čtvrtek a neděle 8-18 hodin. Ve stejný čas je v provozu sběrný dvůr U Labe, který je k dispozici v pondělí, ve středu a v sobotu. A sběrný dvůr Na Brně je pro občany otevřen v čase 8-18 vždy v úterý a pátek.
Kateřina Malá
tiskové oddělení
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů