Pondělí, 22. dubna 2024

Návštěvníkům začne od pátku sloužit Dům přírody u Koněpruských jeskyní

Návštěvníkům začne od pátku sloužit Dům přírody u Koněpruských jeskyní

Návštěvníkům začne od pátku sloužit Dům přírody Českého krasu vybudovaný na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní. Nahradil 60 let starou budovu, která už nedostačovala a byla energeticky nehospodárná. Stavba stála 95,5 milionu korun, většinu pokryla dotace z EU. Dům nabídne programy pro školy i veřejnost, interaktivní expozici o přírodě a historii chráněné krajinné oblasti a sál pro výstavy i projekce. Zájemci získají povědomí o přírodě Českém krasu a propojí ho se zážitky z prohlídky jeskyní, řekl při dnešním otevření spoluautor expozice Jaroslav Hromas ze Správy jeskyní ČR.

Připomněl, že Koněpruské jeskyně jsou druhé nejnavštěvovanější jeskyně v republice, zázemí tomu ale podle něj neodpovídalo. "Měli jsme tady bohužel areál značně zašlý a zanedbaný. Stavbu jsme museli odkládat, protože nebyly vyjasněné pozemkové záležitosti," řekl Hromas novinářům. Dům přírody Českého krasu je podle něj posledním návštěvnickým střediskem vybudovaným u 14 zpřístupněných jeskyní.

Demolice původní budovy a stavební práce začaly v roce 2020. Projekt měl kvůli pandemii covidu-19 zpoždění, budovu se podařilo zkolaudovat loni v listopadu. Na vytvoření expozice o geologické, biologické i historické rozmanitosti Českého krasu se podíleli odborníci Správy jeskyní, České geologické služby a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Navazuje na ni prohlídková trasa Koněpruskými jeskyněmi a naučná stezka po povrchu Zlatého koně a jeho opuštěných lomech, geologických a paleontologických nalezištích či krasové květeně.

Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972. Rozkládá se mezi Prahou a Berounem. Oblast, kde lesy zaujímají více než třetinu plochy, je protkána turistickými značenými cestami. Pěší turisté či cykloturisté mohou kromě Koněpruských jeskyní navštívit třeba hrad Karlštejn, obec Svatý Jan pod Skalou, Srbsko či lom Velká Amerika.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů