Pátek, 24. května 2024

Nestátní lesníci pozvou do lesů potřetí veřejnost, akce budou na 40 místech

Nestátní lesníci pozvou do lesů potřetí veřejnost, akce budou na 40 místech

Majitelé nestátních lesů chystají potřetí pro veřejnost komentované procházky a ukázky lesnických prací prováděných nejnovější technikou i s pomocí tažných koní. Program doplněný různými soutěžemi a hrami bude v sobotu 18. května ve víc než čtyřech desítkách lokalit v Česku, v jednotlivých místech se bude lišit. Uvedlo to Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), které Den otevřených lesů organizuje.

Při loňském Dnu otevřených lesů se podle sdružení konalo 43 akcí, navštívilo je okolo 10.000 lidí. Pořadatelé se částečně obměňují.

"Přáli jsme si založit tradici, což se podařilo," řekl předseda sdružení Jiří Svoboda. Vysvětlit veřejnosti zajímavou formou, jak les funguje a co obnáší péče o něj, podle sdružení není úplně snadné. Lidé prý často ani nevědí, jaký rozdíl je mezi lesníkem a myslivcem, kolik plodin nebo jaké dřevo si smí odnést z lesa a co majitele lesů stojí údržba lesních cest. Při letošním Dnu otevřených lesů se mohou seznámit s hospodařením majitele dvouhektarového lesa i s fungováním podniků s tisíci hektary.

Hodně navštěvovaný je program v Lesích města Brna. V lesním areálu U Mravence v Řečkovicích tentokrát začne v 10:30 vystoupením trubačů. Lidé pak mimo jiné uvidí lesní techniku při práci, dřevosochaře i sokolnickou show, vyzkoušet mohou třeba řezání polena a střelbu z luku.

Společnost Colloredo - Mansfeld v Dobříši se stará přibližně o 17.000 hektarů lesů. V parku u zámku budou od 10:00 lesníci ukazovat svou techniku, tažné koně i sportovní dřevorubectví. Podrobnosti jsou na facebooku společnosti. Na vycházky se lidé s lesníky mohou vydat například do lesů měst Jihlavy na Vysočině, Božího Daru v Karlovarském kraji či Nýrska v Plzeňském kraji. Kompletní program Dne otevřených lesů je na webu.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů