Úterý, 23. července 2024

Na Jadranu se kvůli oteplování moře šíří jedovatí ohniví červi

Na Jadranu se kvůli oteplování moře šíří jedovatí ohniví červi

Na pobřeží Černé Hory se objevili jedovatí mořští živočichové známí jako ohniví červi. Setkání s nimi může člověku přivodit zdravotní komplikace, uvedla stanice N1. Experti dávají šíření tohoto druhu do souvislosti s oteplováním Jaderského moře.

Hermodice ohnivá, známá díky svému rudému zbarvení též jako ohnivý červ, je mořský mnohoštětinatec dorůstající délky kolem 15 centimetrů. Ve větším množství se naposledy objevili na plážích černohorského letoviska Budva.

Oceánografové upozorňují, že teplota Jadranu za poslední dobu vzrostla o dva stupně. To vyhovuje ohnivým červům a dalším živočichům včetně některých druhů medúz, kteří se jinak vyskytují spíše v tropických vodách. Pozorováni na Jadranu byli ohniví červi už dříve, v poslední době jsou však k vidění stále častěji i na mělčinách do jednoho metru.

Podle profesorky Maji Krželjové z univerzity v chorvatském Splitu nepatří ohniví červi k živočichům, kteří mají sklon napadat lidi.

"Jsou pestře zbarvení, což je v přírodě signál ostatním druhům, že jde o jedovatého živočicha, a tak se jich nedotýkají. Kvůli jejich výrazným barvám a vzhledu je však lidé mohou považovat za zajímavé, a tak se je někdy snaží zvednout a osahat. Pak se zvíře brání a může člověka zranit," uvedla.

Komplikací mohou být bodliny. Pokud se je nepodaří všechny z kůže odstranit, mohou způsobovat záněty a jed v nich obsažený různé kožní problémy. Jakékoliv bodnutí vyžaduje zásah lékaře.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů