Pátek, 18. července 2025

Ženy jenom v Evropě spotřebují ročně 49 miliard menstruačních produktů

Ženy jenom v Evropě spotřebují ročně 49 miliard menstruačních produktů

V roce 2024 se v Evropské unii spotřebovalo 49 miliard jednorázových menstruačních produktů - vložek, tamponů a obdobných pomůcek, říká studie Environmental impact of menstrual hygiene products, která vyšla v bulletinu WHO.?Tato množství ukazují, že jednorázová hygiena není jen osobní záležitost, ale významná environmentální zátěž na úrovni celé Evropy.

,,Spotřebované produkty představují odpad o váze 590?000?tun ročně. Ve složení obsahují často nad 90?% plastu, což ztěžuje recyklaci. Po použití končí převážně na skládkách (87?%) či ve spalovnách (13?%)," říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami Maluna.cz.
Jednorázové menstruační pomůcky se na skládkách rozkládají až 500-800 let. Během této doby přispívají k úniku metanu a dalších skleníkových plynů, což dále urychluje klimatické změny. Výroba těchto produktů pak sama o sobě generuje ročně 245?000?tun CO? v EU, což je přibližně čtvrt milionu tun emisí ročně jen z této jediné oblasti.
Škodlivé látky a vodní znečištění
Navíc jednorázové produkty obsahují běžně kadmium, olovo, rtuť a chemické bělící látky, které představují zdravotní rizika. Kromě toho se často nesprávně splachují, což vede k zanášení kanalizací, poškození čistících zařízení a únikům mikročástic do vody.
Studie navrhuje přechod na znovupoužitelné alternativy, zejména menstruační kalíšky a látkové vložky, které mohou snížit roční odpad jednotlivce až o 99?%. Při pouhých 20?% uživatelů, využívajících místo toho kalíšky, by EU mohla ročně ušetřit 100?000?tun odpadu. A kromě ekologických výhod toto opatření přináší i finanční úspory - jednorázové produkty vyjdou ženy výrazně dráž.
,,Čím dál více žen v EU, ale i v ČR hledá v poslední době ekologické alternativy. Menstruační kalíšky a látkové vložky se osvědčily, v posledních letech si velkou oblibu získávají i menstruační kalhotky. Jsou jednoduché na používání, komfortní a představují další krok k šetrnější menstruaci - jak k tělu, tak k planetě," říká Ilona Bittnerová z Maluna.cz.
,,Dobrou zprávou je, že i v oblasti jednorázových produktů se objevují inovace - například materiály, které se rozkládají výrazně rychleji než běžné plasty, nebo hygienické pomůcky s nižším obsahem syntetiky. Kromě toho se čím dál častěji využívají i speciální filtry, které dokážou z pitné vody zachytit mikroskopické částice plastů či chemických zbytků. I když to problém neřeší úplně, jde o důležité kroky správným směrem - ukazují, že i technologie může pomáhat chránit zdraví lidí i planety," dodává Jaroslav Žák ze společnosti BWT.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů