Naposledy to zkusili poslanci ODS spolu s některými kolegy z Unie svobody. Při schvalování zákona o ochraně ovzduší se jich 56 pustilo do boje proti vládní verzi, protože nutí velké firmy, aby za odvádění škodlivin do ovzduší odváděly tučné poplatky, píše autor. To podle něj totiž mohlo být považováno za útok na svobodu podnikání chemiček, elektráren, hutí a dalších.
Naštěstí se ve sněmovně našla většina poslanců, kteří usoudili, že za škody způsobené na ovzduší, a tím pádem na kvalitě života občanů a jejich zdraví by měl platit pachatel, a nikoli daňoví poplatníci, konstatuje Právo. Dodává, že většinoví poslanci si asi také uvědomili, že tučné poplatky ukrajující ze zisku znečišťovatelů tyto výrobce časem přinutí, aby začali investovat do inovací, rozvoje efektivních výrob a moderních čistějších technologií.
Zdroj: Právo
Začátky devadesátých let minulého století?
V souvislosti s návrhem zákona o ochraně ovzduší, který ve středu schválili poslanci, připomíná Právo začátky devadesátých let minulého století, kdy byla \"přímo panická hrůza z jakéhokoli zásahu státu do svobodného, ba i z řetězu utrženého podnikání\". Ani to, že nepřehlédnutelná část státního majetku byla vytunelována, neodradí podle autora komentáře české liberály, aby čas od času opět nepodlehli recidivě.
Sdílet článek na sociálních sítích