zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dejte orangutanům pauzu, vzkazují ekologové Nestlé

20.04.2010
Příroda
Dejte orangutanům pauzu, vzkazují ekologové Nestlé

Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace v kampani proti švýcarské korporaci Nestlé znovu upozornili na kácení indonéských deštných pralesů, rozšiřování palmových plantáží a vybíjení orangutanů.

Dva aktivisté z ekologické organizace Greenpeace pronikli ve čtvrtek střechou budovy na schůzi akcionářů společnosti Nestlé, kde s využitím horolezecké výstroje rozvinuli dvacet metrů nad hlavami účastníků transparent s výzvou "Nestlé, dejte orangutanům pauzu!", jež naráží na marketingový slogan čokoládoven. Ekologové tak ve švýcarském městě Lausanne pokračovali v kampani proti získávání palmového oleje na úkor indonéských primátů.

Jak Greenpeace dlouhodobě upozorňuje, potravinářská korporace Nestlé využívá při výrobě některých čokolád palmový olej indonéské společnosti Sinar Mas, jež kvůli jeho produkci kácí tropické deštné pralesy jihovýchodní Asie, mění je v palmové plantáže, a ničí tak přirozené prostředí orangutanů.

Primáti, kteří přijdou o svá stanoviště, jsou následně loveni jako škůdci. V roce 2006 zde bylo dle ekologů zabito nejméně patnáct set orangutanů. Aktivity společnosti Sinar Mas mají negativní dopad rovněž na místní usedlíky, jejichž živobytí závisí na deštných lesích, a kteří kvůli kácení musí měnit způsob života.

"Jsme tu dnes proto, abychom Nestlé vyzvali k proměně jejího KitKatastrofického přístupu. Vyzýváme akcionáře, aby využili svůj vliv k zajištění úplného odmítnutí palmového oleje a papírových výrobků společnosti Sinar Mas," uvedl ve čtvrtek v oficiálním prohlášení vedoucí lesní kampaně Greenpeace Pat Venditti. Další aktivisté v kostýmech orangutánů rozdávali před sálem s akcionáři čokoládoven letáky.

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé sice minulý měsíc vyjádřil hluboké obavy o deštné pralesy jihovýchodní Asie a oznámil, že kontrakt s největším světovým dodavatelem palmového oleje Sinar Mas zruší, podle Greenpeace však indonéský olej nadále využívá například prostřednictvím dodavatelské společnosti Cargill, která se Sinar Mas obchoduje.

Následkem kácení rozlehlých úseků džungle a zakládání palmových plantáží Indonésie nejen přispívá k vymírání orangutanů, ale také se drží v čele žebříčku světových producentů emisí oxidu uhličitého.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí