Neděle, 21. července 2024

Jeskyně Krubera-Voroňja - podzemní Everest či čtvrtý pól Země

Jeskyně Krubera-Voroňja - podzemní Everest či čtvrtý pól Země

Za podzemní Mount Everest či čtvrtý pól Země je označována nejhlubší jeskyně na světě Krubera-Voroňja, která leží v horách v odštěpenecké gruzínské autonomní republice Abcházii. Před pěti lety, 26. srpna 2007, v ní pronikl do hloubky 2191 metrů mezinárodní tým speleologů, čímž vytvořil dlouho platný rekord. Speleologové již tehdy oznámili, že stále nedosáhli dna jeskyně.

Před dvěma týdny, v pátek 10. srpna, se Ukrajinec Gennadij Samochin, který se před pěti lety dostal jako jediný do tehdy rekordní hloubky, pronikl ještě o šest metrů hlouběji. Nejhlubší místo na Zemi, kam vkročila lidská noha, se tak nyní nachází 2197 metrů pod úrovní Země.

Jeskyně, ve které se zatím jako v jediné podařilo dostat do hloubky přes dva kilometry, se nachází ve vápencovém masivu Arabika v Abcházii v horách západního Kavkazu. Název Krubera pochází od gruzínských speleologů a je poctou významnému ruskému geologovi Alexandru Kruberovi. Název Voroňja (volně řečeno Vraní jeskyně) začali později používat jejich ukrajinští kolegové, které při prvním vstupu do jeskyně "přivítalo" hejno vran.

Jeskyně, jejíž vchod se nachází ve výšce 2250 metrů nad mořem, byla poprvé prozkoumána v roce 1960 gruzínskými jeskyňáři, kteří se dostali do hloubky 95 metrů. Hranici hloubky jednoho kilometru pokořila v roce 2000 ukrajinská výprava. O rok později Rusové a Ukrajinci sestoupili do hloubky 1710 metrů pod povrchem. Tato původně rekordní cesta se ale později ukázala jako slepá a tak začal průzkum jiné štoly. Ta dovedla další mezinárodní expedice postupně až na současný rekord.

Rok 2007 začal lednovým posunutím rekordu na 2170 metrů, který se uskutečnil ponorem ze sifonu (místo, kde je strop chodby zatopený vodou) Dva Kapitana v hloubce 2145 metrů. Této expedice se zúčastnili i dva čeští speleologové Oldřich Štos a Zdeněk Dvořák. V srpnu potom dosáhl Ukrajinec Gennadij Samochin nové hloubky 2191 metrů a nedávno svůj rekord ještě vylepšil.

Odborníci připomínají, že postupy v nejnižším bodě jeskyně jsou doménou speleo-potápěčských specialistů, kteří se pohybují dva kilometry pod zemí a od vchodu do jeskyně je dokonce dělí kolem deseti kilometrů. Jeskyňáři tak stejně tak jako horolezci využívají při svých expedicích "výškové" tábory. Poslední rekordní sestup Samochina tak byl například sice "pouhých" šest metrů do hloubky, dobrodruh ale musel překonat vzdálenost 46 metrů. Celkové délka jeskynního systému Krubera-Voroňja je nyní přes 15 kilometrů.
Přehled pěti nejhlubších jeskyní světa:

Pořadí Název Stát Hloubka (m)
1. jeskyně Krubera-Voroňja Gruzie (Abcházie) 2197
2. Sarma Gruzie (Abcházie) 1760
3. Sněhová jeskyně Gruzie (Abcházie) 1753
4. jeskyně Lamprechstofen Rakousko 1632
5. jeskyně Mirolda Francie 1626

Zdroj:

www.caverbob.com

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů