zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výběr z nejcennějších exponátů zvířat představí výstava v Brně

11.02.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Výběr z nejcennějších exponátů zvířat představí výstava v Brně

Výběr z nejcennějších exponátů zvířat, které má ve svých sbírkách Moravské zemské muzeum, mohou návštěvníci od středy vidět v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu v Brně. Výstava, která je součástí prezentací jednotlivých odborných oddělení k 200. výročí založení muzea, potrvá do 5. března. Novinářům to dnes sdělili zástupci muzea.

Vystaveno je osm vycpaných vzácných zvířat z celého světa, například téměř vyhynulý nelétavý pták z Nového Zélandu kakapo soví nebo doposud nepopsaný jihoamerický druh ryby krunýřovec.

"Výstava je malým poutačem na naše sbírky, které jsou uloženy v budišovském depozitáři. Tam se skrývají tisíce podobných exotických druhů a například i šelmy nebo afričtí kopytníci. Preparáty, které v Dietrichsteinském paláci vystavujeme, tak spíše ukazují na záběr zoologického oddělení, které přesahuje hranice Evropy," uvedl vedoucí oddělení Miroslav Šebela.

Zájemci si také budou moci prohlédnout nelétavého pěvce pitu modrokřídlou z Malajsie, datla zlatého ze Severní Ameriky nebo bělokura rousného, kterého získali sběratelé z míst za polárním kruhem. Jde o velmi ohrožené druhy zvířat, které podléhají rychlým změnám v ekosystémech posledních desetiletí.

Podle mluvčí muzea Evy Pánkové patří prezentace nejvýznamnějších sbírkových předmětů jednotlivých oddělení muzea, kterých je 18, k těm nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším expozicím. Během měsíce je navštíví stovky zájemců. Série výstav, která začala loni září, potrvá až do konce letošního roku. Po prezentaci zvířat se představí Mendelianum, které představuje osobnost a dílo genetika Johanna Gregora Mendela.

Zoologické oddělení Moravského zemského muzea má stálou expozici v Biskupském dvoře, největší sbírku exponátů má ale v budišovském zámku u Třebíče, který je veřejnosti přístupný od května do září.

Moravské zemské muzeum bylo založeno v roce 1817 císařským dekretem Františka I., ale sbírky existovaly již dříve. Nyní má muzeum přes šest milionů předmětů z oborů přírodních a společenských věd.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí