Pátek, 26. dubna 2024

Pilotní projekt z pera českého europoslance podpoří monitoring a péči o zdraví včel

Pilotní projekt z pera českého europoslance podpoří monitoring a péči o zdraví včel

V položkách unijního rozpočtu na rok 2018 ve výši 160,1 miliard euro najdeme i dvě významné iniciativy na ochranu životního prostředí a zdraví. Navrhl je europoslanec a biolog Pavel Poc. Ze strany Komise je již připravená dokumentace k prvnímu z nich "Kontaminantny v životním prostředí a zdraví včel" a do poloviny května je tak možné podávat přihlášky.

Včely jsou nejvíce ohroženy nemocemi jako je varroáza nebo včelí mor, z velké části jsou to ale změny v jejich prostředí - a tady přichází na scénu člověk a s jeho činností spojené klimatické změny, invazivní druhy, změny v krajině nebo přílišné používání pesticidů. Právě poslední zmíněné používání pesticidů, především v intenzívním zemědělství, ohrožuje životaschopnost včelstev a ostatních opylovačů. Pesticidy likvidují takzvané škůdce šmahem a hubí tedy i včely, následkem je tzv. syndrom zhroucení včelstev.

Až 76% produkce potravin v Evropě závisí na opylování, včely jsou tedy naprosto nepostradatelné pro naši potravinovou bezpečnost. Člověk je na vrcholu potravního řetězce a je tak zcela závislý na opylování, bez něj v přírodě nepřežije. Albert Einstein kdysi řekl, že až uhyne poslední včela, zbývají lidstvu zhruba čtyři roky. V Číně ubývá včelstev tak radikálně, že se zde museli uchýlit k umělému opylování lidmi se štětečky. Nesmíme dovolit, aby to u nás došlo tak daleko.

Pavel Poc se včelám věnuje v Evropském parlamentu již několik let, v současnosti je to především téma neonikotinoidů a také Komisí nedávno znovu schváleného glyfosátu, aktivní látky nejpoužívanějšího herbicidu firmy Monsanto - Roundup. Nový evropský projekt, který Poc prosadil, bude pesticidy a jejich výskyt v krajině podrobně zkoumat a monitorovat jejich vliv na zdraví včel. V rozpočtu projektu je k dispozici 31,8 milionů korun s mírou spolufinancování 60%.

Zájemci mohou podávat přihlášky do 15. května 2018, 17:00 hodin a to přes stránky Evropské komise:

ec.europa.eu

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů