zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jubilejní desátý ročník evropských cen greenways proběhl ve Valencii s českou účastí

19.10.2021
Ekologická dovolená, cestování
Jubilejní desátý ročník evropských cen greenways proběhl ve Valencii s českou účastí

Evropská asociace zelených stezek - Greenways zastoupená v ČR Partnerství, o.p.s. ve spolupráci s hostitelským španělským regionem Valencia a španělskou Nadací železnic (FFE) ocenila první říjnový den v rámci mezinárodní konference o greenways nejlepší Evropské zelené stezky - Greenways 2021.

Již desátého ročníku evropských cen se účastnil rekordní počet 31 projektů z 11 evropských zemí. Letos mezinárodní porota udělila i cenu v rámci Evropského roku železnice (EYR 2021). Z našeho regionu se o cenu ucházela Mostní stezka na bývalé železnici z Aše do Wunsiedlu a Selbu, která měří 56 km a čítá na 12 mostů. Součástí oslav byla i evropská konference o drážních stezkách a exkurze po Via verde do Ojos negros v okolí Valencie. Oceněny byly i projekty v kategorii "Nejlepší technické řešení" nebo "Příkladné iniciativy", viz tabulka níže:

"Nejlepší technické řešení"

A. "Příkladné iniciativy"

"Cena Evropský rok železnice"

1.cena: Z Lutychu do Cách po drážní stezce RAVeL, lignes 38/39. Valoňsko (Belgie) - 53 km drážní stezky z Belgie do Německa

1.cena: Společná propagace Skotských greenways - Skotsko

Stanice Racour. Belgie

Rekonstrukce bývalé drážní budovy na ubytování

Ecopista do Tâmega - Portugalsko

Přeměna opuštěných železničních budov na služby pro cykloturisty

2.cena: "Waterford Greenway-Irsko" - 46 km drážní stezky

2.cena: RFI-4- italské Greenways. Rete Ferroviaria Italiana S.P.A. - Itálie

Katalogizace 20.000 km opuštěných železnic v Itálii

3.cena: Ojos Negros Greenway. Generalitat Valenciana - Španělsko - 76 km

Radrevier.ruhr. Ruhr Tourism GMbh - Německo - síť 1.200 km cyklostezek v Porúří

3.cena: The Greenway Basque-Navarre Railway drážní stezka - Baskicko - Španělsko

,,Ve Španělsku funguje osmdesátka drážních stezek rozvíjených v rámci programu Vias verdes - Greenways coby turistický produkt udržitelné turistiky. Portugalsko vybudovalo na tisícovce opuštěných železnic na 14 projektů drážních stezek Ecopistas s celkovou délkou 340 km. Nevyužívané drážní budovy se zde využívají pro turistické potřeby a vznikají tak nové projekty udržitelného cestovního ruchu, což by mělo být inspirací i pro Česko k zřízení národního programu rozvoje a konverze opuštěných železnic na drážní stezky pro cyklisty, pěší a další uživatele," poznamenává koordinátor greenways a člen řídícího výboru Evropské asociace greenways Daniel Mourek z Partnerství, o.p.s.

Více informací o greenways v Česku na www.greenways.cz a v Evropě www.aevv-egwa.org, o European Greenways Award: www.europeangreenwaysaward.org, o drážní stezce Mostní stezka a akcích na ní: www.brueckenradweg.eu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí