Sobota, 27. dubna 2024

Reuse centrum v Ostravě za rok fungování prodalo přes 43.000 věcí

Reuse centrum v Ostravě za rok fungování prodalo přes 43.000 věcí

Reuse centrum v Ostravě během prvního roku svého fungování prodalo více než 43.000 předmětů, které by jinak skončily v odpadu. Z prodeje se podařilo utržit 831.000 korun, které budou směřovat na ekologické projekty ve městě. Novinářům to dnes řekli zástupci města a městské odpadové společnosti OZO Ostrava, která centrum zaměřené na opětovné použití starších věcí provozuje. Centrum, které je zajímavé i svým pojetím a pracuje s uspořádáním předmětů podle barev, v říjnu získalo v soutěži Stavba roku cenu za mimořádný celospolečenský přínos.

"Máme za sebou úspěšné fungování ročního provozu reuse centra. Je jedinečné i svým zajímavým a originálním estetickým ztvárněním. Čerpali jsme zkušenosti z jiných měst v Evropě," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO). Centrum se v areálu OZO otevřelo loni v září. Sváží se do něj věci, které lidé nechávají v 11 ostravských sběrných dvorech nebo je po dohodě přivezou přímo do centra. Věci se tam vyčistí a připraví k dalšímu prodeji, cena nabízených předmětů se pohybuje od deseti do 200 korun, přičemž průměrný příspěvek ze jeden předmět do veřejné sbírky je okolo 20 korun. Celý výtěžek z prodeje předmětů je určen na výsadbu zeleně ve městě.

TIP: Reuse centra v ostatních městech (a obcích) najdete na KAMsNIM.cz (a také nově tam najdete informaci, jestli se ve vašem okolí nekoná nějaký SWAP...:-)

"První lokalitou, kde se s výsadbou hrazenou z této veřejné sbírky začne, jsou zahrady ostravského centra pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek," uvedla Šebestová. OZO totiž s klienty Čtyřlístku spolupracuje. Během léta v dílně reuse centra, která je k dispozici i veřejnosti, spolu se zaměstnanci OZO vyráběli vyvýšené záhony z vyřazených přepravních palet.

"Naše reuse centrum je jasným příkladem toho, že funkční předměty, o něž původní vlastníci nestojí, mohou ještě sloužit a dělat radost novým majitelů," uvedl jednatel OZO Karel Belda. V centru nejčastěji končí nádobí a knihy, ale zájemci v něm najdou například i sportovní potřeby, hračky nebo třeba dětské autosedačky. Centrum nepřijímá pouze čalouněné věci, oděvy a elektroniku. Nabídku centra využívají nejen lidé ekologicky zaměření, ale například i sociálně slabí nebo třeba provozovatelé bazarů, kteří v něm hledají zajímavé kousky do svých obchodů. Cestu si do něj kromě českých zákazníků našli také lidé z nedalekého Polska. Centrum je navíc i prostorem pro setkávání lidí, aktuálně chystá několik akcí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů