Středa, 15. května 2024

Konference Živá krajina poprvé představí výhody regenerativního zemědělství v ČR

Konference Živá krajina poprvé představí výhody regenerativního zemědělství v ČR

První ročník konference o regenerativním zemědělství s názvem Živá krajina se uskuteční začátkem března. Podpoří zemědělce v šetrném způsobu hospodaření, otevře odbornou debatu nad možnostmi zlepšování kvality polí, ozdravování půdy a snižování emisí skleníkových plynů ze zemědělství. Regenerativní zemědělství přináší odpověď na otázky, jak zabránit půdním erozím i snížit náklady na průmyslová hnojiva. Představí vědecké postupy i praktické zkušenosti v našich podmínkách. Konference Živá krajina proběhne 2. března 2022 v Hotelu Olšanka v Praze a v živém přenosu on-line. Pořádá ji projekt Carboneg ve spolupráci s Výzkumným ústavem zemědělské techniky a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.

Regenerativní zemědělství je komplexní metoda obhospodařování půdy, jejíž základní princip spočívá v co možná největším napodobování přírodních a biologických procesů. Jde o zemědělský koncept, který jak už samotný název napovídá, má za cíl vrátit půdě život a tím i její přirozenou úrodnost. Jednoduše pomáhá zvyšovat odolnost půdy proti dopadům klimatické změny. Kombinace spolupráce rostlin a půdních mikroorganismů spolu se zachováním ideálních podmínek pro jejich život vede mimo jiné k vyšší odolnosti rostlin proti chorobám a ke zvýšení jejich nutričních hodnot. V praxi jde o snížení mechanického a chemického narušování půdy, které má negativní dopad na struktury půdy a organické hmoty v půdě. Zregenerovaná půda v konečném důsledku pomáhá s obnovou krajiny jako celku, vede k ekonomicky zdravým zemědělským podnikům a má pozitivní vliv na množství mikroorganismů, hmyzu a jiných živočichů přítomných v půdě. Navíc půda zpracovávaná regenerativním způsobem dokáže lépe odolávat extrémním podmínkám jako jsou dlouhá sucha a přívalové deště.

,,Chceme ukázat, že regenerativní zemědělství může být velkým přínosem pro zemědělskou půdu a zemědělci se nemusí obávat přechodu na něj. Kromě praktických zkušeností na konferenci zazní, jak se na podporu regenerativního zemědělství chystá stát, Evropská unie i velcí odběratelé," říká Václav Kurel, spolupořadatel konference a ředitel projektu Carboneg. ,,Na myšlenku uspořádat konferenci nás navedli samotní farmáři, kteří volají po sdílení zkušeností, protože chtějí být více připraveni na přibývající extremitu počasí a sami chtějí snižovat chemické zatížení své půdy," dodává Kurel.

Program konference je rozdělen do dvou bloků. V první části se odborníci budou věnovat vědeckým výstupům, pozvání na konferenci přijala řada významných výzkumných pracovníků i našich ekologů.

Odpolední program konference se soustředí na praktickou zkušenost a sdílení know-how, protože řada zemědělců některé postupy regenerativního zemědělství v našich podmínkách už zavádí.

,,Obsah organického uhlíku v půdě se může zvýšit i beze změny ve využívání půdy, a to efektivním uplatňováním zdokonalených a ochranných zemědělských postupů, včetně ukládání organické hmoty. Ochranné zemědělství také vede k úsporám emisí skleníkových plynů a ke zlepšení propadu uhlíku, odstraňujícího oxid uhličitý z atmosféry, " dodává k programu konference Ing. Petr Jevič, CSc. z Výzkumného ústavu zemědělské techniky. ,,V další fázi celého řetězce, tj. zpracovávání zemědělské produkce, je zásadní také hodnota emisního faktoru vypěstovaných plodin, která vedle požadované kvality a ceny stále více určuje konkurenceschopnost pěstitelů na komoditním trhu."

Na konferenci vystoupí například Ing. Karel Klem, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe, který v úvodu představí samotné principy regenerativního zemědělství. Jaké přínosy může mít regenerativní zemědělství pro odolnost farmářů i dodavatelských řetězců přednese Mgr. Vojtěch Kotecký, Ph.D. z Centra pro otázky životního prostředí UK. Půdnímu životu a přírodním biostimulantům se bude ve svém příspěvku věnovat doc. Mgr. Lukáš Trakal, Ph.D. z Fakulty životního prostředí ČZU. Několikaletou zkušenost s regenerativním zemědělstvím nastíní pan Ing. Robert Dohál ze slovenského ZD Krakovany, Ing. Petr Vlasák z moravskoslezské zemědělské skupiny RenoFarmy, Erich Vodňanský z rodinné farmy Statek Vodňanský a řada dalších zemědělců.

Podrobný program konference je k dispozici zde: https://konference-zivakrajina.cz/cs

Vstupenky jsou dostupné v síti GoOut v několika kategoriích od 250 do 1490 korun.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů