Pátek, 26. dubna 2024

V Rennes mají pylovou farmu, která vydává pylovou předpověď pro alergiky

V Rennes mají pylovou farmu, která vydává pylovou předpověď pro alergiky

Ve francouzském městě Rennes vzniklo takzvané polinárium, malá botanická zahrada, která pěstuje 15 druhů rostlin, jejichž pyl způsobuje většinu jarních alergií. O břízy, vrby nebo duby na střeše budovy místní knihovny se stará městský botanik Hervé Tiger. Každé ráno pozoruje, zda se na květech rostlin objevil žlutý prášek. Jeho závěry ověří alergolog a společně pak odešlou pylové zpravodajství do místní databáze. Odtud informace putuje všem registrovaným alergikům z okolí, informovala agentura AFP.

V květináčích tu vedle sebe rostou trávy jílek vytrvalý, bojínek luční, medyněk vlnatý nebo srha laločnatá. Botanik se stará také o stromy, například břízy nebo lísky. Každá z rostlin se sem dostala z přírody a původně rostla ve vzdálenosti nejvýše 20 kilometrů od Rennes. Geografická blízkost je důležitá, protože v různých oblastech rostliny kvetou v odlišných obdobích. Každý druh je tu podle Tigera zároveň v několika exemplářích z různých světových stran kvůli genetické rozmanitosti.

Pylových farem dnes ve Francii existuje dvacet. První vznikla před deseti lety v Nantes, kde je dnes také centrála pro celou pylovou databázi. Ve Francii trpí pylovou alergií deset až 20 procent obyvatel. Světová zdravotnická organizace (WHO) předpovídá, že do roku 2050 bude alergický každý druhý člověk.

"Z hlediska veřejného zdraví je to velmi zajímavý preventivní nástroj," říká Mickaël Pouliquen, alergolog a referenční lékař v polináriu v Rennes. "Díky němu přesně víte, kdy si vzít a kdy vysadit antihistaminikum. Umožňuje také identifikovat pyl, který je původcem respirační alergie," dodává. Důležité je zaznamenat emisi pylu hned první den, protože léčba alergií je nejúčinnější, pokud přijde okamžitě. Po několika dnech už je pylu ve vzduchu více, alergie silnější a léčba náročnější, vysvětluje lékař.

Dlouhodobým cílem projektu je pokrýt pylovými farmami celé území Francie, byla by jich potřeba zhruba stovka.

"Globální oteplování a znečištění přispívají k nárůstu množství pylů v ovzduší," říká Julia Maguérová z asociace sdružující polinária ve Francii. Teplo totiž prodlužuje délku pylové sezony. "Lidé mají stále častěji příznaky alergie v průběhu celého roku, zatímco dříve byli postiženi od února do září. Znečištění také zvyšuje alergenní potenciál pylů, což vede ke stále častějším respiračním problémům," dodává Maguérová.

V České republice takzvaný pylový semafor aktuálně kvetoucích alergenů od května 2020 nabízí Český hydrometeorologický ústav. Nějakou formou alergie trpí podle odhadů zhruba třetina české populace.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů