zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Maďaři poprvé ochutnají českou aquaponii

23.05.2022
Zemědělství
Maďaři poprvé ochutnají českou aquaponii

Společnost Future Farming bude reprezentovat Českou republiku v úterý 24. května na CEE Smart City Expo v Budapešti. Maďarsko pro Future Farming představuje další zastávku zahraniční prezentace českého lídra inovativního zemědělství. V lednu se již Future Farming představil v Národním pavilonu České republiky na světové výstavě v Dubaji.

Aquaponické farmy Future Farming budou v Maďarsku součástí národního projektu Město budoucnosti, který světu představuje nejlepší české inovativní technologie současnosti. Projekt Město pro budoucnosti (City For The Future) je multioborová prezentace českých řešení, která mohou vylepšovat města a municipality ve světě.

"Projekt Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a CzechTrade vznikl k podpoře exportu a služeb určených k rozvoji chytrých měst," říká jednatel Future Farming Martin Podoba. Druhý z jednatelů a duchovní otec pokročilé aquaponie Michal Fojtík doplňuje: "Cílem projektu je vyhledávat a zviditelňovat progresivní české technologie, která mohou pomoci vylepšit města a municipality. Vize výstavby a provozování komerčních aquaponických farem především v blízkosti velkých měst je směr, který podpoří čistší a zdravější budoucnost měst a také využívání lokálních zdrojů při produkci potravin."

Výhody aquaponie i kuchařská show

Projekt City for the Future byl v prvním čtvrtletí letošního roku součástí Národního pavilonu České republiky na světové výstavě v Dubaji. Nyní poprvé v letošním roce zavítá na evropský kontinent. Konkrétně do pavilonu C výstaviště HUNGEXPO, kde Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Czech Trade připravuje program s názvem City For The Future Budapest 2022: Smart City Expo with Business Forum. Akce se zúčastní více než 200 zástupců měst a obcí z Maďarska a dalších zemí.

Součástí české expozice bude prezentace pokročilé aquaponie Future Farming. "V Budapešti se chystáme odprezentovat všechny hlavní přednosti naší udržitelné produkce potravin. To znamená zdravější potraviny, jejich snadnější pěstování a minimální dopad na životní prostředí," avizuje Michal Fojtík a dodává, že pokročilá aquaponie vyžaduje minimum prostoru a nepotřebuje žádná umělá hnojiva. Mimo to je výjimečná i v téměř bezezbytkovém a opakovaném využívání vody.

Součástí prezentace bude i networking, cílení na potřeby místního trhu a také speciální kuchařská show využívající aquaponické potraviny. "Do Budapest s námi pojedou lidé z naší dceřiné společnosti Farmia Food, která se stará o distribuci našich potravin. Vezou sebou Food truck a profesionální kuchaře, kteří budou na EXPu servírovat naše pokrmy. Návštěvníci Expa se tak budou moci přímo přesvědčit o kvalitě našich potravin," vysvětluje Karel Janoš z Future Farming, který má přípravu prezentace v Maďarsku na starost.

Prezentace pod patronací města Brna

Pro Future Farming představuje Maďarsko zajímavý trh. "Maďarsko je země s velkou zemědělskou tradicí, která světu dodává velmi kvalitní produkty. Nové inovativní formy zemědělství zde teprve začínají pronikat a aquaponické farmy typu té naší v Brně zde ještě neexistují. Z našich investičních fór však vidíme, že investiční poptávka po inovativních formách zemědělství tady je," říká Karel Janoš.

Maďarské Expo chytrých měst je pro Future Farming zajímavé i tím, že česká expozice probíhá pod patronací města Brna, se kterým společnost Future Farming spolupracuje. "Brno je naším domovským městem. Stavíme tady největší aquaponickou farmu v Evropě a navíc jsme se zavázali, že městu pomůžeme se snižováním emisí," říká závěrem marketingový manažer Future Farming Karel Janoš.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí