Čtvrtek, 28. září 2023

26. září - Světový den environmentálního zdraví

Na 26. září byl Mezinárodní federací environmentálního zdraví (IFEH) vyhlášen Světový den environmentálního zdraví a v tento den se slaví každoročně. Environmentální zdraví je odvětví, které se zaměřuje na zdravotní vztahy mezi lidmi a jejich prostředím.

26. září - Světový den environmentálního zdraví
Zajištění veřejného zdraví je mnohostrannou výzvou, která vyžaduje odborné znalosti nejen v oblasti zdravotních hrozeb, které přicházejí zevnitř. Vzhledem k tomu, že prakticky celý svět zažívá rostoucí počet závažných povětrnostních jevů a celostátních propuknutí nemocí přenášených potravinami, do popředí se dostává environmentální zdraví Země. Řešení environmentálních zdravotních problémů, jako je změna klimatu, bezpečnost a zabezpečení potravin, kvalita vody a vzduchu a šíření nemocí, je jednou z nejdůležitějších povinností, kterou mají odborníci v oblasti veřejného zdraví za úkol. Místní zdravotní organizace musí být silnými zastánci pokračující environmentální zdravotní výchovy, financování a podpory.
Světový den environmentálního zdraví 26. září je příležitostí právě k tomu. Místní zdravotnická oddělení mohou tuto událost využít k tomu, aby vzdělávala své komunity a partnery v oboru, zvýšila povědomí o největších rizicích a problémech současného environmentálního zdraví a podnítila diskusi o krocích, které mohou lidé podniknout k ochraně životního prostředí a zajištění své bezpečnosti.
Environmentální zdraví je odvětvím veřejného zdraví, které se zaměřuje na zdravotní vzájemné vztahy mezi lidmi a jejich prostředím. Podporuje lidské zdraví a pohodu tím, že podporuje bezpečné a zdravé životní prostředí, vybudované i přirozené. Disciplína často zahrnuje práci v oblastech, jako je zmírňování změny klimatu, nakládání s nebezpečnými materiály, územní plánování, radiologické zdraví, bezpečnost potravin, expozice toxickým chemikáliím, prevence nemocí z rekreační vody, bezpečná pitná voda a další. Odborníci na ochranu životního prostředí často pracují jako epidemiologové, toxikologové, sanitáři, průmysloví hygienici...
Světový den environmentálního zdraví, iniciativa Mezinárodní federace environmentálního zdraví (WEHD), se slaví každý rok, aby nejen zvýšil povědomí o profesi a zdravotních hrozbách, které je třeba řešit, ale také jako příležitost pro organizace po celém světě, aby se spojily a pořádaly akce, které podporují environmentální zdravotní gramotnost.

Tématem pro rok 2023 je "Chraňme zdraví každého každý den".
Sledovat aktivity WEHD 2023 a jak se zapojit můžete na www.ifeh.org/wehd

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů