Středa, 31. května 2023

14. prosinec - Mezinárodní den opic

Mezinárodní den opic je neoficiální mezinárodní svátek slavený 14. prosince a oslavuje opice včetně jiných nečlověčích primátů, jako jsou lidoopi, nártouni a lemuři. Opičí den je obzvláště oblíbený mezi ochránci zvířat, ekologickými aktivisty, výtvarnými umělci a uměleckými institucemi.

14. prosinec - Mezinárodní den opic

Mezi oslavence a podporovatele Monkey Day patří Jane Goodallová, Greenpeace, National Geographic, National Portrait Gallery v Londýně, Muzeum Louvre, Metropolitní muzeum umění a Smithsonian Institution.

Monkey Day vytvořili a popularizovali současní umělci Casey Sorrow (mezinárodně publikovaný ilustrátor a grafik) a Eric Millikin (okultní umělec a umělce s umělou inteligencí oceněný Pulitzerovou cenou), a to od roku 2000, kdy byli oba studenti umění na Michigan State University. Sorrow vtipně načmáral do kalendáře přítele Opičí den a pak nejprve oslavili svátek s ostatními studenty umění MSU, vytvořili umělecká díla opic, oblékli si opičí kostýmy a napodobili opičí chování. Svátek si každým rokem získával proslulost, protože Sorrow a Millikin zahrnuli Monkey Day do svých uměleckých děl a alternativních komiksů, které publikovali online a vystavovali na mezinárodní úrovni spolu s dalšími umělci.

Od té doby se opičí den široce slaví v zemích, jako jsou Spojené státy, Kanada, Itálie, Indie, Pákistán, Estonsko, Spojené království, Kolumbie, Thajsko a Turecko. Je to den, kdy se ,,dozvíte něco o těchto rozkošných a vysoce inteligentních primátech. Nebo můžete tento den využít k tomu, abyste se chovali jako opice."

Oslavy Opičího dne často zahrnují získávání peněz na záležitosti související s primáty. Greenpeace říká: ,,Den opic je ideální čas na to, abyste se vrhli do akce a pomohli chránit stanoviště primátů tím, že se stanete ochráncem lesa."

Svátek se také slaví kostýmními večírky, které mají pomoci upozornit na problémy související s opicemi, včetně lékařského výzkumu, práv zvířat a evoluce. Často se konají soutěže o to, kdo má nejlepší kostýmy, kdo se dokáže nejdéle chovat jako opice nebo předvést nejzábavnější dojem, nebo rychlé pletení opičích panenek. Mezi další aktivity Monkey Day patří nakupování módy Paula Franka "Julius the Monkey" a trávení dne v zoo.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů