V Moravském krasu chystají zákazové značky pro nocování v obytných vozech

V Moravském krasu chystají zákazové značky pro nocování v obytných vozech

V Moravském krasu chystají informační zákazové značky pro nocování na parkovištích v obytných vozech. Problémy jsou s odpadky, především s těmi z toalet, vysvětlil na webu strážců přírody chráněné krajinné oblasti (CHKO) Antonín Tůma.

Podle strážců se lidé z obytných vozů zbavují svého odpadu často nelegálně v okolí svého vozu. "V Moravském krasu už byl zaznamenán případ, kdy cizinec odnesl z auta odpad svého WC a vylil ho do řeky Punkvy na Skalním mlýně v prostoru národní přírodní rezervace," popsal Tůma.

V CHKO Moravský kras podle něj mají řidiči obytných vozů oblíbená všechna parkoviště u přístupných jeskyní, tedy Sloupské, Balcarka, Kateřinská, před hotelem Skalní mlýn, u propasti Macocha. Hodí se i plochy u vesnických hřišť nebo hřbitovů jako v Olomučanech u Blanska. Ochrana přírody podle Tůmy ovšem považuje kempování, tedy nocování v obytném voze na parkovišti, za táboření, které je v chráněných krajinných oblastech a národních parcích povoleno jen na určených místech. Z toho důvodu v CHKO Moravský kras připravují po vzoru Rakouska nebo Slovinska informační zákazové cedule. Jejichž nerespektování budou podle Tůmy strážci přírody postihovat.

V Moravském krasu mohou obytné vozy zůstávat v autokempu Jedovnice a na tábořišti Sloup, dále v kempu Suchý u Boskovic a málo známý je kemp na koupališti Křtiny. Případně lze vyhradit další místa na základě požadavku vlastníka pozemku, který zajistí sociální zázemí. "Když si nikdo nedovolí nelegálně kempovat na parkovištích v národních parcích Rakouska, tak by to mohlo jít i u nás," doplnil Tůma.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známá zejména Punkevními jeskyněmi, které říčka propojuje s propastí Macocha. V CHKO je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně je obvykle navštíví přes 350.000 turistů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů