Neděle, 5. května 2024

Týden udržitelnosti ukázal, co může pro lepší budoucnost udělat každý

Týden udržitelnosti ukázal, co může pro lepší budoucnost udělat každý

Sedmý ročník Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR) propojil více než stovku akcí v celé České republice. Tento celoevropský festival chce přiblížit myšlenky udržitelného rozvoje a ukázat, jak každý jednotlivec může přispět k lepší budoucnosti i kvalitě života. Během týdne 20. - 26. září proběhly výstavy o klimatu, workshopy o městském zahradničení a kompostování nebo o životě bez odpadu a řada solárních elektráren přivítala návštěvníky během dní otevřených dveří. Do týdne udržitelného rozvoje se svými akcemi zapojilo i Ministerstvo životního prostředí.

,,Uspořádali jsme dvě akce, kde jsme chtěli ukázat, jak široký může být pojem udržitelného rozvoje a přiblížit ho lidem prostřednictvím akcí a nápadů. Lidé se mohli inspirovat, jak mohou přispět k udržitelnější společnosti i oni sami prostřednictvím osobních výzev. Naše akce zájemce zaujaly nejen obsahem, ale i díky tomu, že poskytly prostor pro setkání lidí se zájmem o udržitelný rozvoj. Vznikla zde řada nových iniciativ a spolupráce," říká ministryně životního prostředí.

Ministerstvo životního prostředí odstartovalo Evropský týden udržitelného rozvoje Zahajovacím večerem 20. září v Kampusu Hybernská, kde účastníky přivítala náměstkyně ministryně životního prostředí Eva Volfová, náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň a prorektor pro strategickou spolupráci a rozvoj Univerzity Karlovy Pavel Doleček.

Organizace zapojené do iniciativy Udržitelný podzim představily své akce, které proběhnou do konce roku. Iniciativa navazuje na Evropský týden udržitelného rozvoje a spojuje partnery z různých sektorů, například Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zahraničních věcí, Univerzitu Karlovu, Česká centra, Národní muzeum, České fórum pro rozvojovou spolupráci, České priority a studentské spolky. Partneři se shodli, že týden je pro popularizaci a podporu udržitelnosti příliš krátká doba, a proto chtějí podporovat tyto aktivity kontinuálně. Své akce registrovali na webu Udržitelný podzim, kde jsou pro veřejnost k dispozici podrobnosti.

Představení akcí bylo proloženo multižánrovými bloky. Kurátor Národního muzea Ondřej Táborský pohovořil o výstavě ZeMě a nástrahách vystavování udržitelnosti. Básnířky Kristýna Svidroňová a Eliška Beranová přečetly svou environmentální poezii a zamyslely se, jak témata udržitelnosti ovlivňují jejich poezii a zda mohou být inspirací pro současnou uměleckou tvorbu. Závěrem STEM, Ústav empirických výzkumů informoval o výsledcích průzkumu a postojích české veřejnosti k zelené transformaci a Zelené dohodě pro Evropu. Organizace České priority představila své aktivity foresightové aktivity včetně spolupráce s MŽP na aktualizaci Strategického rámce Česká republika 2030.

Evropský týden udržitelného rozvoje zakončilo MŽP v pondělí 26. září debatou na téma Potřebujeme vědecký konsenzus. Akce se opět uskutečnila v Kampusu Hybernská, kde Tereza Stöckelová z Akademie věd, Petr Koubský z Deníku N a Hana Kosová a Petr Pokorný z Univerzity Karlovy diskutovali o tom, co vlastně je vědecký konsenzus, jakou roli má věda ve veřejných politikách a jak dostat její poznat k široké veřejnosti. Celá diskuze byla streamovaná na kanále udržitelného rozvoje na platformě YouTube.

Celkem se do Evropského týdne udržitelného rozvoje v České republice registrovalo 113 akcí. V celé Evropě se letos registrovalo 6636 akcí napříč 24 zeměmi a Česká republika se umístila na 6. místě po Německu, Itálii, Francii, Maďarsku a Finsku.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů