Pondělí, 6. května 2024

Hlas pro velryby

Hlas pro velryby

Hlas pro velryby je iniciativa organizace Justice for Nature a také mým osobním zájmem. Ochranu přírody, a nejen té oceánské jsem si dal před nějakým časem za svůj cíl, a to i přesto, že ve zmiňovaném oboru nejsem profesionálem. Justice for Nature (https://justicefornature.org/eye-of-the-ocean/) mi tuto příležitost dala jako dobrovolníkovi ve svých projektech na Kostarice. Díky tomuto programu jsem měl možnost jít za hranice svých teoretických znalostí a vyzkoušet si, jak přímá ochrana v reálu vypadá a co vše je k ní třeba. Když se řekne dobrovolnický program na Kostarice, mnoho lidí si představí přenášení lenochodů přes silnici, aby je nesrazilo auto s trsy banánů na korbě. Ale ta skutečná ochrana je o něčem trochu jiném. Pokud chcete této práci dát skutečný význam, tak aby měla výsledky, potřebujete zázemí a jeho vybudování a údržba představuje nejen finance, ale také to znamená si vyhrnout rukávy a ušpinit se.

Justice for Nature vytvořilo v pralese uprostřed Kostariky skvěle zapadající habitat, který je zcela soběstačný a pro práci ochranářů nezbytný. Díky němu lze pravidelně kontrolovat a monitorovat oblast pralesa kterou organizace chrání. Tím je možné kontrolovat místní druhovou rozmanitost a také hlídat případné pytláctví, které se nevyhýbá ani Kostarice.
Pokud se ale vrátím k oceánu, který je hlavním tématem, kterému se zde chci věnovat, musím zmínit otevření oceánského a vzdělávacího centra na severozápadě Kostariky v zátoce Santa Elena. Ve velmi krátké době se podařilo postavit samotnou budovu a udělat z ní funkční základnu pro oceánský výzkum a ochranu. A pozornost si také zaslouží pořízení lodi, která bude plnit úkoly mezi které patří monitoring velryb se zkušeným mořským biologem a získaná data budou využita pro univerzity. Aby takový projekt mohl fungovat, neobejde se tato činnost bez dobrovolníků, kteří pomáhají nejen se zmíněnou ochranou oceánů, do které patří i úklid pláží, záchrana mořských živočichů ze starých rybářských sítí, nebo ambiciózní projekt záchranného centra pro delfíny, které je v plánu vytvořit do konce roku 2024. Důležitým prvkem je také údržba centra a samotné lodi. Údržba lodi je špinavá a fyzicky náročná práce, doporučuji každému vyzkoušet. Nedělní mytí auta pak vnímáte úplně jinak.
Tím bych se rád dostal k jádru článku, který právě čtete. Jsem dobrovolníkem této organizace a v současné době také koordinátor akce s názvem ,,HLAS PRO VELRYBY''
Už téměř tři dekády se podepisují různé mezinárodní úmluvy, počínaje Kjótským protokolem z roku 1997 o snížení emisí, přes Pařížskou dohodu z roku 2015, rovněž se týká emisí skleníkových plynů a změn klimatu. Dále COP 26 a 27, nebo úmluva o biologické rozmanitosti na koci roku 2022 v Montrealu. Tyto mezinárodní úmluvy nám dávají naději k lepším zítřkům pro panetu na které žijeme. Ale bohužel i přes zmíněné naděje se neustále objevují nové projekty, které boří veškeré hranice etiky, zdravého rozumu a samotné divoké přírody. Místo toho zde má přednost ekonomický růst, chamtivost a bezohledná arogance.
Vyjmenuji pár zcela zásadních projektů, které divokou přírodu posílají na nevratnou cestu směrem do záhuby. Jedna zásadní je brzké schválení hlubinné těžby nerostných surovin a zeminy v hloubkách až 5 000m. Těžba takového kalibru by byla zcela bez omezení a byla by naprosto destruktivní pro celý oceánský život. Zatím jsem se nikde nedočetl, jaké mantinely by tento průmysl měl. Ale samotnou myšlenku dobývání nerostného bohatství ze dna oceánů kombajnem, považuji za zcela absurdní. Už jen samotný hluk, by zcela narušil život a komunikaci všech druhů v dané oblasti. Velryby slyší nízkofrekvenční zvuky až přes 1 000 km daleko a žralok ještě mnohem dále. A to nemluvě o samotné násilné těžbě obludnými stroji, kterou jsem již zmínil..
Další čerstvá novinka z klubu arogantních, je schválení Bidenovy administrativy hned dvou ropných loby. První je aukční nabídka plochy v Mexickém zálivu o velikosti 30 milionů hektarů a druhý projekt Willow. V projektu Willow se jedná o téměř 200 vrtů na ropu a plyn na Aljašce. Společnost Conoco Phillips, která je jejím hlavním aktérem společně s federální vládou USA to považuje za prospěšný projekt pro Aljašský národ, který získá 2 500 pracovních míst. Právní zástupci Amerického prezidenta se brání tím, že by je společnost Conoco Phillips, která je vlastníkem pronájmu mohla zažalovat a nejspíše by vyhrála.
O kousek níže, se chystá Kanadská administrativa v Britské Kolumbii na řece Fraser rozšířit lodní Terminál 2, což bude mít následky nejen v řece samotné například na Lososi, kteří v ní migrují a rozmnožují se. Ale také na Kosatky, které ztratí svou potravu a budou ohroženy vyšším provozem lodí a rovněž hlukem který naroste o 25 %. Dne 21.04.2023 jsem se dočetl že Kanadská vláda nedbala radám a odborným studiím a tento projekt schválila.
Téma, na které se chci zaměřit, se ale týká jiné oblasti. To byl i důvod, proč jsem chtěl představit organizaci Justice for Nature. Podobný problém jako například Vancouver Island má totiž i Kostrika.
Proto bych níže rád představil program Hlas pro velryby, který se bude konat v Praze na Světový den oceánů 08.06.2023.
Hlas pro velryby, bude také Tancem pro velryby v již zmíněný Světový den Oceánů a my jsme se rozhodli mu věnovat zvláštní pozornost. Důvodem je odstoupení Japonska z Mezinárodní velrybářské komise a obnovení komerčního lovu velryb. Stejně tak Norsko, jakožto evropská země loví komerčně velryby, což v obou případech považujeme za mezinárodní environmentální zločin. Kostarika, která je považována za ekologicky vyspělou zemi, si v posledním roce značně poškodila své jméno, poněvadž se její prezident snaží prosadit další zločin proti přírodě, tentokrát výstavbu tzv. "Suchého kanálu", který by znamenal přímé ohrožení životů keporkaků dlouhoploutvých v jejich reprodukční IMMA zóně San Juan del Sur - Papagayo Bay, konkrétně v zátoce Santa Elena či Salinas Bay. Prosazení tohoto záměru by znamenalo výstavbu rozsáhlého nákladního přístavu pro kontejnerové lodě, což je zásadním ohrožením života mořských savců v celé oblasti. Z těchto důvodů Justice for Nature věnuje energii na letošní Světový den Oceánů organizovanému Mezinárodnímu občanskému apelu před norským a kostarickým velvyslanectvím a japonským kulturním centrem v Praze dne 8. 6. 2023 od 14:00 hodin, který vyzve vlády těchto zemí k zastavení aktivit, které ubližují úchvatným a ohroženým velrybám a předá jejich velvyslancům oficiální výzvy a Mezinárodní občanský apel HLAS PRO VELRYBY. Stejně tak bude světové veřejnosti představena Mezinárodní petice za záchranu velrybí zátoky Santa Elena a Salinas v Kostarice. Odkaz na petici je již spuštěn a kdokoliv se může zapojit (https://www.change.org/voiceforwhales) Od 16:00 hodin bude Mezinárodní občanský apel pokračovat do parku Kampa, kde proběhne pietní spuštění věnce do Vltavy za všechny zabité velryby Japonskými a norskými rybáři, které posvěcují jejích vlády. Od 18:00 do 23:00 hodin bude Světový den Oceánů pokračovat tanečním večerem TANČÍME PRO VELRYBY ve spolupráci s tanečními školami Salsa Cubana con Leon a Happy Salsa. Součástí programu bude nejen tanec v rytmu salsy (atd.), ale též přednáška ochránců pralesů a oceánů, Milana Jeglíka a Zuzany Kolouškové, z organizace Justice for Nature, kteří vás seznámí se svými aktivitami na Kostarice v rámci projektu Blue Life a programu Oko oceánu, kterého můžete být součástí i Vy. Výtěžek ze vstupného je určen na náklady monitorovacího programu Oko oceánu a provoz jeho lodi Sparťan. Měsíční provozní náklady spojené s ochranou a monitoringem mořských savců vychází na 80 000 Kč, tedy uvidíme, kolik se podaří pro velryby a jejich ochranu vytančit. Každý návštěvník získá projektovou samolepku a bude si moci vyslechnout poutavé vyprávění o velrybách, delfínech a jejich ochraně.
Pokud by někoho zajímal význam a jak funguje reprodukční oblast IMMA která sahá od vod Nikaraguje až po Kostariku, zde je odkaz na zajímavou studii:
Erik Fišer
Justice for Nature
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů