Čtvrtek, 16. května 2024

Nová reportáž ČT ukazuje pestré tváře ochrany přírody v Moldavsku

Nová reportáž ČT ukazuje pestré tváře ochrany přírody v Moldavsku

Arnika v Moldavsku působí od roku 2020. Spolu s nevládní organizací Biotica pomáháme občanské společnosti v ochraně přírody. Působíme ve vybraných chráněných územích - jako je nově založený národní park Dolní Dněstr, rezervace Ţipova či Iagorlik - pyšnících se významným přírodním bohatstvím, ale často také ohrožených celou řadou faktorů v čele s lidskou činností.

,,Mezi hlavní problémy patří pytláctví a nelegální těžba. V posledních dvou letech se tak zaměřujeme na podporu dobrovolných strážců přírody. Pořádáme pro ně semináře, snažíme se i působit na úřady, aby vytvářely podmínky a hlavně legislativu. Strážci potřebují být právně chráněni a mít dostatečnou výbavu i respekt ze strany společnosti. To se nyní ne vždy děje, takže bývají ohroženi, a to i na životech," vysvětluje divákům koordinátor moldavského projektu Arniky, Pavel Pinkava.

Společně s moldavskými partnery také zvelebujeme místní vodní zdroje, podílíme se na výsadbě stromů, omezení divokých skládek a navrhujeme systematická řešení k posílení biodiverzity i schopnosti krajiny zadržovat vodu. Naléhavost naší práci dodává jak ohrožení Moldavska následky klimatických změn v čele se suchem, tak tíživá míra odlesnění.

,,Zajistili jsme pitnou vodu tisícům lidí a vysadili více než 700 hektarů lesů na pravém i levém břehu Dněstru. Nikdo takovou práci v naší zemi nedělal třicet let. Je toho tedy zapotřebí udělat mnoho. K tomu nám pomáhají i společné projekty s Arnikou. Dokazujeme, že je možné věci kolem nás měnit, že jde udělat konkrétní prospěšné věci pro přírodu i celou komunitu. Konkrétní projekty jsou také nejlepším příklady pro naše spoluobčany, kteří si myslí, že u nás nic měnit nejde. Najednou vidí, že to jde," uzavírá ředitel partnerské organizace Biotica Gabriel Margineanu.

Práci Arniky v Moldavsku podporuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci programu Transformační spolupráce.

http://arnika.org/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů