Neděle, 28. dubna 2024

MSK - Kotlíkové dotace jedou, stále je možnost požádat si o příspěvek na nový ekologický zdroj tepla

MSK - Kotlíkové dotace jedou, stále je možnost požádat si o příspěvek na nový ekologický zdroj tepla

Až do konce letošního srpna si mohou lidé požádat o dotaci na nízkoemisní kotel nebo tepelné čerpadlo.

V 5. kole kotlíkových dotací má Moravskoslezský kraj k dispozici 220 milionů korun, zatím lidé zažádali jen zhruba o čtvrtinu. V prosinci 2023 byla v regionu dokončena 3. výzva kotlíkových dotací, řeší se tedy ještě žádosti ze 4. výzvy a nejnovější, v pořadí už 5. výzvy.

,,Na konci roku jsme v Moravskoslezském kraji úspěšně dokončili 3. výzvu kotlíkových dotací, aktuálně se průběžně vyřizují a proplácejí žádosti z kola čtvrtého a přijímáme žádosti do kola pátého. Kotlíkové dotace jsou pro náš region opravdu velmi důležité, každý neekologický kotel, který se nám podaří odstavit, je dalším krůčkem k čistějšímu ovzduší," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a shrnul, že z Operačního programu Životní prostředí čerpá kraj finance na výměny kotlů od roku 2015. V rámci prvních tří už ukončených výzev bylo vyměněno 21 189 kotlů za 2,56 miliardy korun. V této částce jsou započteny i peníze z krajského a obecních rozpočtů. Úspěšní žadatelé získali od kraje celkem 157,7 milionu korun, obce na výměny kotlů přispěly souhrnně 84,7 milionu, největší část nákladů na výměny pokryly prostředky z operačního programu.

Výměny 4. výzvy musí být realizovány do konce roku 2025. V Moravskoslezském kraji bylo ve 4. výzvě podáno 3 085 žádostí za celkem 484,4 milionu korun. Krajští úředníci už posoudili a schválili všechny podané žádosti, úspěšných bylo celkem 2 905 výměn. Ze 4. výzvy už bylo vyměněno a proplaceno 1 927 starých kotlů, a to v nákladu 297,3 milionu korun.

,,Rádi bychom ještě jednou připomněli občanům Moravskoslezského kraje, že v 5. výzvě máme stále připraveny prostředky na výměnu nevyhovujících kotlů 1. a 2. třídy za ekologické zdroje tepla. Peníze mohou lidé využít na nový kotel na biomasu, na který mohou získat 130 tisíc korun. Také je možné dotaci využít na tepelné čerpadlo, zde je příspěvek dokonce ve výši 180 tisíc korun. Ke každé výměně navíc přispěje kraj ze svého rozpočtu částku 7 500 korun a v některých případech ještě přibude částka z obecního rozpočtu v rozmezí od 2 do 20 tisíc korun," řekla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj Šárka Šimoňáková a doplnila, že 5. výzva je určena nízkopříjmovým skupinám, tedy domácnostem důchodců a domácnostem pobírajícím příspěvek na bydlení. Ostatní si o ekologický zdroj tepla mohou požádat v rámci státního programu Nová zelená úsporám.

Příjem žádostí do 5. výzvy kotlíkových dotací odstartoval 31. července minulého roku. Výměny je potřeba dokončit do konce roku 2026. Moravskoslezský kraj získal alokaci 220 milionů korun, které odhadem pokryjí 1300 žádostí. Zatím krajský úřad obdržel 372 žádostí v objemu necelých 60 milionů korun. Dokonce 65 z nich už je realizováno a proplaceno v celkové výši 11,05 milionu korun.

O dotaci si nízkopříjmové domácnosti mohou požádat až do 30. srpna tohoto roku. ,,Tento termín Ministerstvo životního prostředí zvolilo záměrně, je totiž důležitý i kvůli rozhodnutí vlády. K tomuto datu totiž lidé musí ze zákona odstavit všechny kotle 1. a 2. třídy. Jsou neekologické a mají velmi negativní vliv na kvalitu ovzduší. Proto všem, kteří takový kotel neodstaví a budou v něm nadále topit, hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Proto určitě doporučuji nevyhovující kotle vyměnit. Lidé se pro radu i pomoc mohou obrátit na naši krajskou Kotlíkovou linku," řekla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš a shrnula, že v rámci 1. až 5. výzvy kotlíkových dotací bylo již vyměněno 23 181 kotlů za 2,87 miliardy korun. Podle odhadů chybí v regionu ještě vyměnit 24 až 25 tisíc kotlů 1. a 2. třídy.

Podmínky dotačního programu a elektronická žádost jsou zveřejněny na webové stránce Lokální topeniště a na elektronické úřední desce krajského úřadu.

http://www.msk.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů