Úterý, 6. května 2025

Pořadatelé běžeckých závodů chtějí být ekologičtější, reagují na trendy

Pořadatelé běžeckých závodů chtějí být ekologičtější, reagují na trendy

Ekologické běžecké závody už nejsou výjimkou. Pořadatelé hledají cesty, jak sportovní akce udělat šetrnější k přírodě. Například ve Skandinávii se již konají takzvané "zelené" běžecké závody. Podobný přístup k pořádání velkých běžeckých akcí se v posledních letech stává samozřejmostí i v Česku. ČTK to řekli zástupci organizace RunCzech.

Ve městech, kde lidé závodí, se zavádějí opatření ke zmírnění dopadů na životní prostředí. Například se jedná o důsledné třídění odpadu, přes omezení jednorázových plastů až po využívání elektrovozidel. Pořadatelé z RunCzech očekávají, že trend na ekologičtější přístup nadále poroste.

"Běh sám o sobě představuje 'zelenou' aktivitu, a proto jsme přesvědčeni, že pozitivní dopady na město a jeho život převládají nad určitým nepohodlím v podobě některých dopravních uzavírek či omezení provozu MHD, které běžecké závody ve městě přinášejí," řekl za RunCzech marketingový ředitel Jiří Nečásek. V neděli se v Praze uskuteční maraton, který organizace pořádá.

Závody jsou v současné době doprovázeny důsledným úklidem celé trasy, která je vyčištěna bezprostředně po doběhu posledního běžce. Veškerý odpad je dopraven na překladiště, kde se dále třídí - papír, bioodpad nebo směsný odpad míří k dalšímu využití, například do papíren, bioplynových stanic či spaloven.

Jedním z konkrétních kroků je podle Nečáska omezení těžko recyklovatelných materiálů. "Na tratích už běžci nenajdou osvěžovací houbičky ani izotermické fólie v cíli. Startovní balíčky nejsou baleny do plastových pytlíků, ale do znovupoužitelných obalů, a slevové kupony partneři závodů převádějí do elektronické podoby. Většina dokumentů a informačních materiálů je dostupná on-line," popsal.

V některých zemích funguje systém, kdy si závodníci nosí na závody své vlastní láhve či kelímky. Podle Nečáska je v Česku ale zatím náročné systém, kdy by si běžci nosili vlastní láhve, zavést. "Pro většinu účastníků to není komfortní, a zdržení na občerstvovacích stanicích by mohlo ovlivnit jejich výkon," uvedl.

Složitější je vyčíslit celkovou uhlíkovou stopu běžeckých závodů. "Jsme v jednání s odbornou agenturou, která se na podobné výpočty specializuje," dodal Nečásek s tím, že ekologické závody neznamenají jen provozní opatření, ale i širší kontext. V ideálním případě se běžci stanou součástí maratonské turistiky, kdy závod kombinují s delším pobytem, čímž podporují udržitelný cestovní ruch.

Organizace RunCzech pořádá mimo jiné pražský půlmaraton a maraton. Mezi další závody v Česku s ekologičtějším přístupem patří například extrémní horský závod Beskydská sedmička (B7), kde si závodníci mohou donést vlastní kelímek či si od organizátorů půjčit zálohovací a vodu si načepovat z barelů po trase. Startovní balíčky pořadatelé balí do textilních tašek namísto plastových. Zároveň si každý závodník musí vzít vlastní pytlík na odpadky, jelikož odpadkové koše jsou k dispozici pouze v údolích.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů