zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podle průzkumu T-Mobile Češi v ekologii spoléhají na firmy

26.04.2010
Ekostyl a domov
Podle průzkumu T-Mobile Češi v ekologii spoléhají na firmy

Pro letošní rok se v rámci projektu jaXmobilem T-Mobile zaměří na ochranu životního prostředí. Exkluzivní průzkum vypracovaly agentury Simply5 a g82.

Průzkum odhaluje, jaký je vztah Čechů k ekologii a trvalé udržitelnosti. Výsledky ukázaly, že respondenti pozitivně vnímají angažovanost velkých firem v těchto oblastech, které cítí jako důležité. Odpovědný přístup k přírodě a dalším generacím je u Čechů však spojen především s ekonomickým efektem pro ně samotné.

T-Mobile by rád přispěl k ochraně životního prostředí, a proto přichází v letošním roce s celou řadou aktivit zaměřených tímto směrem. "Za nově aktivovanou elektronickou fakturu dostanou naši zákazníci malý dárek a navíc ještě za každý uspořený list papíru přispějeme 1 korunou na vybrané programy UNICEFu," říká Jitka Chocová, manažerka společenské odpovědnosti T-Mobile, a dodává: "Velké změny začínají u těch malých. A na ty jsme se zaměřili i u nás - ať už jsou to koše na tříděný odpad, uspávání PC či využití energeticky úspornějších technologií."

Závěry průzkumu ukazují, že obyvatelé České republiky ne vždy zvažují ekologické dopady svého počínání. Nejčastěji se na tento aspekt zaměřují při nákupu elektrických spotřebičů (70 %), chemických přípravků (69 %) a automobilů (64 %). Češi se orientují především na úspory elektrické energie - 81 % účastníků průzkumu si vybírá zařízení s nízkou spotřebou, 72 % preferuje úsporné žárovky. Polovina dotázaných pak své elektrické přístroje zcela vypíná a nenechává je ve stand-by režimu.

V oblasti telekomunikačních služeb a produktů kladou respondenti hlavní důraz na možnost odevzdat při nákupu nového mobilního telefonu starý přístroj k ekologické likvidaci (82 % respondentů). T-Mobile tuto možnost bezplatně poskytuje ve svých prodejnách již pět let, od 1. března 2005. Za tuto dobu byly vybrány již desítky tisíc vysloužilých přístrojů, i díky úspěšné akci Recyklístek. Operátor rovněž nabízí rychleji odbouratelné bio tašky, což kladně hodnotí více než polovina účastníků průzkumu.

Elektronická faktura - dárek a příspěvek pro UNICEF

Z průzkumu dále vyplynulo, že 73 % dotázaných pozitivně hodnotí úsporu papíru, jež přináší například elektronická faktura. Tu mají zákazníci T-Mobile k dispozici již od dubna loňského roku. Dosud této možnosti využilo více než 100 000 zákazníků, což znamená měsíční úsporu cca 300 tisíc listů A4.

Od května do června 2010 navíc zákazníci T-Mobile, kteří si elektronickou fakturu aktivují, obdrží malou pozornost v podobě sáčku se semínky slunečnice. Cílem je zákazníky symbolicky odměnit za jejich ohleduplnost vůči životnímu prostředí.

Navíc elektronické vyúčtování přináší kromě ochrany našich lesů i další pozitivní efekt. Na výrobu jednoho listu A4 je potřeba v průměru asi 10 litrů vody. Na to se T-Mobile rozhodl navázat a ušetřenou vodu "převede" do míst, kde je o ni nouze. Za každý uspořený list papíru věnuje 1 Kč na podporu projektů organizace UNICEF, které pomáhají řešit problém nedostatku vody v Africe. Předpokládaný objem finančních prostředků tak bude stačit například na minimálně 1000 rodinných souprav pro dezinfekci a přepravu vody.

Mezi Čechy je oceňována i existence firemních programů, které snižují dopad činnosti firmy na životní prostředí. T-Mobile se angažuje i v této oblasti: například se intenzivně věnuje snižování své uhlíkové stopy. Na konci pracovní doby se automaticky uspávají všechny PC, čímž se ročně ušetří 226 MWh elektrické energie. Zavedení košů na tříděný odpad ve všech budovách vedlo jen za loňský rok ke zvýšení objemu tříděného odpadu o desítky procent. Papíru se vytřídilo 66,81 tun, plastů 18,33 tun a drobných elektrospotřebičů 560 kg.

S velkým ohlasem mezi zaměstnanci se setkala také interní ekologická kampaň a podpora akce Hodina Země v letošním březnu. Zavedení multifunkčních tiskáren na chodbách vedlo jen v centrále operátora ke snížení počtu potištěných stran přibližně o 20 %, což odpovídá 0,5 milionu A4 za rok. Díky novým technologiím v GSM síti spoří T-Mobile až 45 % spotřeby elektrické energie, čímž výrazně snižuje i emise CO2. Výsledky průzkumu přitom hovoří o tom, že snižování uhlíkové stopy je důležité pro 54 % dotázaných.

V letošním roce se T-Mobile zaměří konkrétně na získání ekologické certifikace ISO 14001, zateplení fasády budovy v Lounech či na implementaci úsporných opatření, která doporučil energetický audit, dokončený na přelomu roku 2009.

Zdroj: mobilizujeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
30
6. 2022
30.6.2022 - Seminář, školení
Brno, ApS. s.r.o.
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí