zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňské farmářské trhy budou plné vynikajících lahůdek regionálního původu

24.09.2010
Zemědělství
Zdraví
Plzeňské farmářské trhy budou plné vynikajících lahůdek regionálního původu

Již páté Plzeňské farmářské trhy se uskuteční v sobotu 25. září 2010 na nádvoří hotelu Gondola (Pallova 12, u Mlýnské strouhy, Plzeň) od 8 do 13 hodin. Pořádá je občanské sdružení ENVIC ve spolupráci s hotelem Gondola za finanční podpory Nadačního fondu Zelený poklad. Plzeňské farmářské trhy jsou součástí projektu Plzeň 2015 (www.plzen2015.cz).

Sortiment se neustále rozšiřuje, ale ne na úkor kvality

Na pořadatele farmářských trhů se obrací desítky zájemců o prodej zboží různého charakteru. Poměrně často to jsou prodejci se zbožím pochybného původu "V Plzni jsme začínali v květnu s 15 prodejci, poslední sobotu v září se jich představí již přes 40. Pečlivě si však vybíráme koho na trhy pozveme. Podstatná je pro nás vysoká kvalita prodávaných produktů, dohledatelný původ, autentická chuť, originalita a v neposlední řadě preferujeme prodejce z řad farmářů, přímých zpracovatelů či osob s farmáři přímo spolupracujícími. Asi jako jediní pořadatelé farmářských trhů v ČR veřejně na webu www.plzensketrhy.cz publikujeme informace o každém prodejci i s kontakty. Jde nám totiž především o podporu místních či tuzemských farmářů a zpracovatelů. Tímto způsobem se prodejci mohou propojit s dalšími zájemci například z gastrosektoru, menších obchodů nebo pozvat veřejnost k návštěvě svých farem a prodávat více přímo ze dvora", vys! větluje koordinátor trhů Tomáš Popp z o.s. ENVIC.

Pokud je zboží zahraničního původu, jedná se o produkty, které nelze u nás vypěstovat nebo se nepěstují. V případě kávy, čaje či čokolád se na trzích prodávají ty s certifikátem Fair Trade. Důkazem důrazu pořadatelů Plzeňských farmářských trhů na kvalitu prodávaných potravin jsou nejen spokojení zákazníci, ale i prodej výrobků, které získaly mnohá ocenění. "Tuto sobotu se představí hned několik vítězů soutěže o nejlepší Regionální potravinu 2010 ze tří krajů ČR. Plzeňský bude reprezentovat minimlékárna JOMA ze svým vynikajícím Šumaváčkem. Ovocnáři z firmy Alimex ze sadů nedaleko Nezvěstic (u Plzně) zase vyhráli se svým jablkem odrůdy Julia kategorii Ovoce a zelenina. Karlovarský kraj zastupuje Horský statek Abertamy s kozím sýrem Barbora a Ústecký kraj farmáři z Račetic se svojí delikátní cibulí", konstatuje Popp. Na trhu však budou k nákupu i další oceněné výrobky v Plzeňském kraji -- jablečný mošt od firmy Lukrena ne! bo uzeniny z řeznictví DELICAT ze Stříbra.

Chuťové pohárky budou pod tlakem

Na pátém farmářském trhu se však představí i další produkty té nejvyšší kvality. Pro návštěvníky bude připraven ještě širší sortiment zeleniny než na minulých trzích. Představí se například rodinná farma pana Kostky z Litoměřic, zelenina z jihu Čech (saláty, okurky, rukola) a z Moravy své výpěstky přiveze farma Monika. Houby (hlíva, sušené lesní houby) nabídne mykofarma Svatá Máří a pěstírna žampionů z Kaznějova. Ovoce bude také dostatek -- jablka a švestky z nedalekých Těnovic, Skočic i Nebílov. Čerstvé ryby budou pocházet z Českého Lesa (pstruh). Tradičně bude k prodeji čerstvé mléko z Líšťan (mléčný automat). Své vynikající pekárenské výrobky budou prodávat pekaři z Dobřan, Sušice i Kolína. Petr Pištec přiveze skoro kompletní sortiment svých originálních chlebů (semolinový, žitný celozrnný), kokosek či sušenek. Uzenářské speciality vyrobené opravdu z masa bude prodávat řeznictví Šneberger, DELICAT ze Stříbra, farma Angus a ZEFA Volary. Sortiment mléčných výr! obků bude také široký - sýry (ovčí, kozí) z horského statku Abertamy, farmy Belina, Březí i z biofarmy Slunečná. Samozřejmě bude své výrobky prezentovat i minimlékárna JOMA. Kompletní seznam prodejců je umístěn na www.plzensketrhy.cz. Restaurace Gondola připraví opět delikátní farmářské menu.

Plány do budoucna

Poslední říjnovou sobotu (30.10.) se na farmářských trzích představí všichni vítězové soutěže o Regionální potravinu Plzeňského kraje 2010. Produkty bude možné nejen ochutnávat, ale i zakoupit. Více informací zveřejníme začátkem října. "Pokud bude kvalitních prodejců i nadále přibývat, rozšíříme prodejní prostor a stánky vysuneme i do ulice před hotel Gondola. Rádi bychom také pořádali exkurze na jednotlivé farmy a veřejnosti tak představili farmáře či výrobce i v jejich prostředí. Opět to povede k užšímu propojení sedláků a zpracovatelů s jejich zákazníky. Tato kooperace je totiž oboustranně výhodná", odhaluje některé plány Popp.

Kontaktní osoba:
Tomáš Popp
Telefon: 739 654 834
E-mail: tomas.popp@envic.cz


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí