zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znečištění životního prostředí se bude hlásit elektronicky

14.12.2010
IPPC
Znečištění životního prostředí se bude hlásit elektronicky

Firmy a lidé, kteří jsou povinni hlásit úřadům znečištění životního prostředí, budou tyto informace od příštího roku podávat elektronicky. Počítá s tím nový projekt ministerstva životního prostředí (MŽP), který dnes představil náměstek ministra Tomáš Vrbík. Údaje se budou nově vyplňovat do elektronického dotazníku. Systém si je zapamatuje a v příštích letech se budou doplňovat pouze změny. Změna se bude v příštím roce týkat zhruba 30.000 osob.

Hlavním cílem projektu je podle Vrbíka zjednodušit agendu tak, aby se všechny informace hlásily elektronicky na jedno místo. Ubude tím administrativní zátěž jak firmám či lidem, tak úřadům, které nebudou muset údaje převádět do elektronické podoby.

"Všechny subjekty, které mají ohlašovací povinnost a které jsme identifikovali na základě historických dat, dostanou do datové schránky datovou zprávu, kde bude nějaký stručný popis povinnosti, co mají udělat, kdy to mají udělat, kde naleznou informace a přístupová hesla do systému," řekl ČTK vedoucí projektu Jan Nepimach. Doplnil, že zprávu by mělo dostat 80 až 90 procent těch, kteří mají ohlašovací povinnost. Ostatní mohou formulář nalézt na webu www.ispop.cz.

Projekt už byl částečně spuštěn v letošním roce. Zapojilo se do něj prvních 5400 osob, které dohromady podaly přes 21.000 hlášení. Šlo nejčastěji o producenty odpadů. V roce 2011 se bude elektronická ohlašovací povinnost týkat i znečišťovatelů ovzduší a vody. Očekává se, že půjde přibližně o 30.000 osob. V roce 2012 by se měl počet zapojených organizací zvýšit až na 70.000.

Ohlašovací povinnost mají producenti středního až zvlášť velkého znečištění. Těmi mohou být například kotelny, elektrárny, zemědělské provozy, chemičky, případně i majitelé činžovních domů s vlastní kotelnou.

Rozsah informací, které osoby hlásí úřadům, se spuštěním projektu nemění. Ti, kteří se do něho budou muset zapojit, znečištění životního prostředí ohlašují už nyní na úřadech samosprávy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí