zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

28. duben - Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

28.04.2020
BOZP
28. duben - Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

28. duben patří každoročně od roku 2003 obětem pracovního úrazu či nemoci z povolání. Tento den je oficiálně nazýván jako "Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci" a vyhlásila ho Mezinárodní organizace práce. Tento den je jakousi vzpomínkou na ty, kteří zahynuli nebo byli zraněni při výkonu práce. Podporují ho světové organizace, jako je například agentura EU-OSHA (informační agentura Evropské unie pro BOZP), ale také stále přibývající firmy nebo podnikatelé, kteří považují BOZP za součást své firemní kultury. Také náš spolek "Magazín BezpečnostPráce.info" tento mezinárodní den podporuje.

Krátce o Mezinárodní organizaci práce

Mezinárodní organizace práce (česká zkratka "MOP", anglická zkratka "ILO" - International Labour Organization) je specializovaný projekt OSN (Organizace spojených národů), jehož posláním je prosazování a podporování sociální spravedlnosti a pracovních práv, které jsou uznávané v mezinárodním měřítku. Věnuje se tomu, aby každý člověk měl příležitost získat slušnou a produktivní práci za podmínek svobody, spravedlnosti, jistoty a lidské důstojnosti. MOP byla založena v roce 1919 ve Versailles. Více informací se dozvíte na Wikipedii v článku Mezinárodní organizace práce.

Světové statistiky bezpečnosti práce

Čísla jsou dle statistik "ILO" opravdu vysoká. Špatné praktiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zatěžují ekonomiku dle odhadu 4 procenty světového hrubého domácího produktu ročně.

Každý rok

  • Každý rok na celém světě přijde o život na základě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání asi 2,3 miliony mužů a žen (cca 6 300 lidí denně).
  • Každý rok se na celém světě stane zhruba 317 milionů pracovních úrazů (cca 868 tisíc pracovních úrazů denně).
  • Každý rok se na celém světě eviduje zhruba 160 milionů nemocí z povolání.

Každých 15 vteřin

  • Každých 15 vteřin zemře jeden pracovník na následek pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
  • Každých 15 vteřin dojde k 153 pracovních úrazů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí