4 nejlepší eco-friendly destinace v Evropě

Ekologický turismus a cestování je v posledních letech čím dál tím oblíbenější...

4 nejlepší eco-friendly destinace v Evropě

Některé země se tak ochraně přírody a folklóru začaly intenzivně věnovat. Plánujete, kam vyrazit v roce 2020? Tyhle evropské destinace by neměly chybět v hledáčku žádného turisty - ať už je ekologie váš denní chléb, nebo ne.

Cestujte ekologicky a bezstarostně

Ať už cestujete na kole nebo podnikáte pěší túry, zařiďte si cestovní pojištění do zahraničí, které vám v případě úrazu či nemoci pokryje léčebné výlohy. Sjednání vám zabere pár minut času a případné komplikace v zahraničí za vás vyřeší a zaplatí pojišťovna, a to až do výše zvolené spoluúčasti. Při výběru cestovního pojištění dbejte na rozsah asistenčních služeb, adekvátní výši spoluúčasti a případná doplňková připojištění, jako je třeba pojištění zavazadel nebo pojištění odpovědnosti.

Photo by Ferdinand Stöhr on Unsplash

1. Azorské ostrovy

Azory, souostroví devíti ostrovů, leží v Atlantském oceánu zhruba 1 300 km od portugalského pobřeží. Díky tomu si místní zachovali skromný a ekologický způsob života. Většina potravin tu navíc pochází z lokálních zdrojů. Azorské souostroví má návštěvníkům rozhodně co nabídnout. Krajina se tu mísí s divokým pobřežím a majestátními horami, které střídají hluboká údolí, sopky, termální prameny nebo vodopády. Mezi další lákadla patří pozorování ptáků a velryb na otevřeném oceánu nebo výlety nespoutanou divočinou.

Photo by Tapio Haaja on Unsplash

2. Finsko

Finsko je nejvíce zalesněnou zemí v Evropě a domovem 40 národních parků, které čítají populaci téměř 200 000 sobů a více než 1 000 druhů rostlin. Hlavní město Helsinky si navíc dalo za cíl být do roku 2035 uhlíkově neutrální. V rámci toho spustilo i program, který turistům doporučuje ekologické kavárny, hotely a bary. Program Think Sustainably Helsinky má dva cíle: (1) pomoci návštěvníkům inspirovat se udržitelným způsobem života a (2) povzbudit místní podniky, aby zavedly ekologičtější politiku.

Photo by Hendrik Kuterman on Unsplash

3. Holandsko

Holandsko za posledních 20 let splnilo více než 70 % cílů, které si stanovilo v Národním plánu environmentální politiky. Země tulipánů také tvrdě pracuje na snížení emisí uhlíku, menším znečištění ovzduší, čištění řek a zlepšení nakládání s odpady. Amsterdam se navíc umístil na prestižní 5. příčce nejekologičtějšího evropského města podle European Green City Index. Nejlepším dopravním prostředkem, kterým cestovat po holandských městech, je kolo - používá ho i většina místních. A není to nic složitého. Nizozemsko se pyšní více než 15 000 km cyklistických stezek.

Photo by Vincent Guth on Unsplash

4. Island

V průběhu let si Island vybudoval postavení jedné z nejekologičtějších zemí na světě. Jako nejdůležitější úkoly si tento stát vytyčil využívat přírodní zdroje na výrobu tepla a elektřiny, bojovat proti znečištění oceánů a zavést udržitelný rybolov. Kromě toho je Island úchvatný ostrov známý pro své fjordy, přírodní horké prameny, sopky i polární záře. Nenechte si však ujít ani pozorování velryb nebo majestátní ledovce.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů