Vše, co potřebujete vědět o hroznech

7. června 2022

Zemědělství

Vše, co potřebujete vědět o hroznech

Hrozny jsou známým a oblíbeným ovocem. Podle současných poznatků se vinná réva pěstuje pravděpodobně již asi deset tisíc let. I v jednadvacátém století se hroznové ovoce těší obrovské a trvalé oblibě jak ve Středomoří (Itálie, Řecko), tak v mnoha dalších oblastech světa.

Hrozny - základní informace
Hrozny jsou jedním z nejznámějších plodů z rozsáhlé rodiny révy vinné. Ačkoli je pěstování tohoto druhu nejčastěji spojováno se středomořskou oblastí, původ planě rostoucí vinné révy je pravděpodobně v okolí... První stopy výroby vína pocházejí z dnešní Gruzie a Egypta. Díky široké škále možností využití a cenným chuťovým vlastnostem se sazenice révy vinné vyskytují v mnoha částech světa, kde to počasí a klimatické podmínky dovolují.

Hrozny - jaké jsou možnosti jejich využití?
Pokud jde o možnosti využití hroznového ovoce, je jich poměrně dost. Přestože je velmi oblíbený i v syrovém stavu (jako samostatná pochoutka nebo jako přísada do cukrovinek a salátů), lze jej použít při výrobě takových produktů, jako jsou např.

  • džemy a zavařeniny,
  • vína,
  • mimo jiné džemy a zavařeniny, vína, želé a dortové náplně,
  • ovocné šťávy (hroznová nebo multifruitová),
  • sultánky,
  • výtažky, oleje,
  • vinný ocet.

Je pravděpodobné, že právě všestrannost této rostliny je jedním z důvodů, které přispívají k její oblibě.

Hrozny - jaké jsou nejoblíbenější odrůdy této rostliny?
Dnes se můžete setkat s mnoha odrůdami této rostliny. Pokud jde o vzhled plodů, jsou v zásadě následující: bílé, červené a tmavě modré. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří mimo jiné:

KRISTALY, bílá odrůda révy vinné pocházející z Maďarska. Tyto hrozny světle zelené barvy se vyznačují především velmi sladkou chutí (díky které se často používají při výrobě vína). KRISTALY je raně zrající odrůda;
Bílé hrozny LAKEMONT. Malé, ale chutné plody hroznů LAKEMONT jsou bez semen. Zajímavé je, že jejich chuť se může lišit - a to výrazně - v závislosti na půdě, ve které se pěstují. Hrozny LAKEMONT jsou odrůdou, která může být cenným doplňkem při výrobě vína;
SWENSON RED, což je jedna z nejznámějších červených odrůd révy vinné. SWENSON RED je hrozen, který vyniká především svou jasně červenou barvou a zajímavou chutí. Protože je tato odrůda mimořádně bujně rostoucí, je při pěstování nezbytné mít k dispozici zástěny nebo pergoly. SWENSON RED je odolný i vůči velmi nízkým teplotám (až -30 stupňů Celsia);
ALDEN modrý hrozen, který se vyznačuje odolností vůči mnoha houbovým chorobám a aromatickou chutí plodů. V neposlední řadě je odrůda ALDEN esteticky hodnotná. Za pozornost stojí zejména listy, které se na podzim zbarvují do červenožluté barvy;
KORDIANKA, jejíž malé tmavě modré plody mají velmi jemnou chuť.
Řízky vinné révy - kde koupit?
Jak již bylo zmíněno, révu vinnou lze pěstovat v různých klimatických podmínkách. Pěstování této rostliny lze snadno nalézt nejen v Evropě, ale také například v Asii. Ačkoli se to nemusí zdát samozřejmé, ve skutečnosti se hrozny mohou pěstovat i v jižních oblastech Polska.

To samozřejmě ještě neznamená, že všechny odrůdy vinné révy lze úspěšně pěstovat ve všech částech světa. Naopak různé odrůdy mají různé nároky, například na teplotu vzduchu, míru slunečního svitu, vlhkost nebo typ půdy. Proto je pro úspěch při pěstování vinné révy zásadní správný výběr sazenic.

Jedním z renomovaných prodejců v této oblasti je internetový obchod Moravske-sady.cz, který nabízí nejoblíbenější odrůdy hroznů pěstované v Polsku. Kromě hroznů si můžete objednat také semena zeleniny a bylinek, ovocné stromy a keře, růže, trávy a mnoho dalších řešení.

Nabídka obchodu Moravske Sady se kromě širokého sortimentu vyznačuje individuálním přístupem ke každému zákazníkovi, rychlým dodáním a atraktivními cenami. Všechny tyto faktory činí z moravske-sady.cz prodejce, který by měl být známý každému, kdo chce začít své dobrodružství s pěstováním vinné révy.

Zdroj: Sponzorovaný článek

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů