Úterý, 23. července 2024

Na podzim se zpřísní podmínky pro dovoz medu do EU

Na podzim se zpřísní podmínky pro dovoz medu do EU

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje, že koncem letošního listopadu dojde ke zpřísnění podmínek pro dovoz medu a jiných včelařských produktů (dále jen ,,medu") ze zemí mimo Evropskou unii (třetích zemí). Všechen med přicházející do EU bude muset mít nově původ ze zařízení schváleného Evropskou komisí. Důvodem změny pravidel dovozu je časté falšování medu dováženého ze třetích zemí.

Dle současné právní úpravy je dovoz medu určeného pro lidskou spotřebu možný jen ze třetích zemí uvedených na seznamu v příloze příslušného nařízení EU, jež tuto problematiku upravuje. Zároveň musí med pocházet ze zařízení registrovaného příslušným kontrolním orgánem třetí země a musí splňovat požadavky na zdravotní nezávadnost potravin.

Od 29. listopadu 2024 nastává změna v pravidlech dovozu medu týkající se zařízení původu. Každá zásilka medu určená do EU bude muset pocházet ze zařízení schváleného Evropskou komisí a uvedeného na seznamu v systému TRACES (integrovaný počítačový systém EU sloužícím k hlášení přemísťování veterinárního zboží mezi členskými státy).

,,Důvodem změny podmínek dovozu medu ze třetích zemí jsou výsledky koordinované akce EU, které ukázaly, že významné procento medu dováženého je falšované. Zpřísnění pravidel má za cíl zvýšit bezpečnost potravin a ochránit spotřebitele," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Zpřísňující unijní nařízení vstoupilo v platnost 17. 12. 2023, ale zahrnovalo také přechodné období, aby se jednotlivé státy, vývozci ze třetích zemí i evropští dovozci mohli na změnu připravit. Toto přechodné období skončí dnem 28. 11. 2024.

Seznam schválených zařízení pro vývoz produktů živočišného původu včetně medu do EU je možné dohledat na stránkách Evropské komise, případně na stránkách SVS.

http://www.svscr.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů