zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovenští vědci nelegálně pěstovali GMO

07.10.2004
Zemědělství
Slovenští vědci nelegálně pěstovali GMO
Slovenská inspekce životního prostředí objevila během rutinní kontroly na polích nelegálně pěstovanou geneticky upravenou řepku a sóju. Obě plodiny totiž nemají žádné povolení pro pěstování v Evropské unii. Tomu, kdo obě geneticky upravené plodiny dovezl a vysadil, tak nyní hrozí pokuta ve výši až pět miliónů slovenských korun.
Geneticky upravená řepka a sója rostly na polích patřících Výzkumnému ústavu rostlinné výroby v Piešťanech, jeho zástupci se k pěstování těchto plodin zatím nevyjádřili.
Kromě těchto dvou plodin inspektoři našli také geneticky upravenou kukuřici, jejíž vliv zatím nebyl na Slovensku testován.
"Nebezpečí spatřujeme především v možné genetické kontaminaci jiných zemědělských plodin a v přírodě se volně vyskytujících příbuzných druhů. Toto nebezpečí je největší u řepky, která má na Slovensku mnoho příbuzných druhů, se kterými se může křížit," uvedl Martin Hojsík, koordinátor toxické a genetické kampaně Greenpeace na Slovensku.

Greenpeace: Potraviny s GMO jsou již v prodeji
Ve slovenské obchodní síti navíc aktivisté ekologického hnutí Greenpeace objevili výrobky, které obsahují geneticky upravované složky a nemají potřebné povolení. Jde především o rostlinné oleje.
Olej obsahující geneticky upravenou sóju chce na slovenský trh dodávat také česká Setuza, ta nyní čeká na povolení slovenských úřadů.
Evropská komise letos v září povolila prodej sedmnácti druhů geneticky upravené kukuřice v celé Evropské unii a odeslala žádost o povolení geneticky upravené řepky olejky.

Spor o geneticky upravené plodiny se vleče
Evropská komise začala povolovat nové druhy geneticky upravených plodin (GMO) letos na jaře. Na její postup si totiž u Světové obchodní organizace stěžovaly Spojené státy a Kanada. Komise ale zpřísnila pravidla pro uvádění na trh, ta přikazují výrobcům upozorňovat na GMO, jakmile jejich podíl překročí 0,9 procenta v konečném výrobku.
Komise ale prozatím stáhla kontroverzní návrh na stanovení limitu pro přítomnost GMO v běžném osivu. Komise totiž v září měla schvalovat směrnici, podle níž by se na nahodilou přítomnost geneticky upravených semen v osivu kukuřice a řepky muselo upozorňovat až v případě, že by toto množství překročilo 0,3 procenta.
Proti návrhu jsou ekologové, spotřebitelské organizace i farmáři. Argumentovali především hrozbou poklesu důvěry spotřebitelů v evropské potraviny s možností následků pro celý sektor, který zajišťuje obživu pro 7,5 miliónu pracovníků. Podle některých průzkumů totiž sedm z deseti evropských spotřebitelů potraviny z geneticky upravených plodin odmítá.
V Česku má povolení k pěstování geneticky upravené kukuřice americká biotechnologická společnost Monsanto. Ta nyní dělá polní zkoušky nutné k tomu, aby se upravená kukuřice mohla používat jako osivo nebo krmivo pro zvířata.
V tuzemské obchodní síti jsou k dostání také potraviny vyrobené pomocí geneticky upravených plodin, jde například o rostlinné oleje vyrobené z upravené sóji.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí