zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Škody po požárech v průmyslu vzrostly o třetinu, firmy podceňují požární ochranu

02.09.2013
BOZP
Firemní ekologie
Havárie
Pojištění environmentálních rizik
Škody po požárech v průmyslu vzrostly o třetinu, firmy podceňují požární ochranu

Alarmující je rovněž počet zraněných, jejich počet se téměř zdvojnásobil...

Škody způsobené požáry ve zpracovatelském průmyslu vzrostly o třetinu. Přestože počet požárů, které zasáhly výrobní linky napříč celým zpracovatelským sektorem, se snížil, výše škod skokově vzrostla. Vyplývá to z pololetních statistik Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ČR. Za vyššími škodami jsou nejčastěji nedostatky interního zabezpečení, jak prozrazují údajeinspekční společnosti Bureau Veritas.

hašení"Například pětimilionovou škodu a několikaměsíční odstávku kvůli totálnímu zničení fosfátovací linky, která sice byla jištěna požární signalizací, způsobil fakt, že automatická kouřová čidla v prostoru linky byla odstavena z činnosti. Signál o vznikajícím požáru proto nedorazil k odpovědné osobě a požár nemohl být zlikvidován v zárodku s minimálními dopady," upozornil Milan Pavelčík, vedoucí inspektor divize IVS ze společnosti Bureau Veritas, která se protipožární ochranou zabývá po celém světě.

Z pololetních statistik vyplývá, že zatímco loni bojovali hasiči u výrobních linek s 281 požáry, letos to bylo jen 263 požárů. Škody jimi způsobené však proti loňsku vzrostly o 35 procent a to z 149,726 miliónů korun na 203,103 miliónů korun.

"Zvýšení způsobených škod je možno přičíst i technologickému rozvoji ve firmách. Například výše zmíněná fosfátovací linka byla v provozu necelý rok. Pokud by na stejném místě vznikl požár před instalací nové technologie, byla by škoda desetkrát menší. Častou příčinou vzniku požáru je lidská chyba. U našich klientů proto zpracováváme adekvátní požární dokumentaci zabezpečení požární prevence a při kontrolách důsledně ověřujeme, zda všichni zaměstnanci tyto předpisy znají a dodržují je," doplnil Pavelčík.

Alarmující je rovněž počet zraněných při těchto živelních pohromách. Jejich počet se téměř zdvojnásobil a to z 22 zraněných v prvním pololetí 2012 na letošních 38. Naopak mrtvých ubylo. Za prvních šest měsíců loňského roku při těchto požárech zemřeli dva lidé, letos naštěstí nikdo.

O společnosti BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.

Inspekční a certifikační společnost BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o. je součástí mezinárodní skupiny Bureau Veritas, která je lídrem celosvětového certifikačního trhu a poskytuje komplexní služby v oblastech kvality, hygieny, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, životního prostředí a společenské odpovědnosti. Důvěryhodnost společnosti podtrhuje tradice a dlouholetá zkušenost sahající až do roku1828. Celosvětově působí společnost Bureau Veritas ve 140 zemích, kde má síť 930 kanceláří a 330 laboratoří. Přes 59 tisíc zaměstnanců Bureau Veritas poskytuje služby více než 400 tisícům klientů. Na území České republiky je Bureau Veritas zastoupena již více než 100 let a zaměstnává více jak 100 profesionálů. Mezi hlavní služby, které v České republice poskytuje, patří: certifikace systému managementu a výrobková certifikace, inspekce potravin a zemědělských komodit, technické inspekce v průmyslu, periodické kontrolní služby provozovaných zařízení, kontrolní činnosti ve stavebnictví, služby v oblasti lodního průmyslu, kontrolní služby pro finanční sektor, školení a vzdělávání. Služby nejsou zaměřeny na vybraná odvětví nebo tržní segmenty, ale jsou poskytovány napříč odvětvími, bez ohledu na rozsah či charakter. Pro specifické případy jsou využíváni zahraniční auditoři, inspektoři a další experti.

Příklady akreditovaných certifikací poskytovaných BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC,spol. s r.o.: ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO/IEC 20000, ISO 22000, FSSC, ISO/IEC 27001, EMAS,GHG, ISO/TS 16949, HACCP, QC 080000, IRIS, ISCC, BRC, IFS, GTP, GMP, SA 8000, AS9100, FSC C-o-C, PEFC C-o-C a další.

Kontakt:

BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
Miroslava Jůnová - Marketing Manager
Tel.: +420 210 088 224
miroslava.junova@cz.bureauveritas.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí