Pondělí, 22. dubna 2024

Pavel Poc: ,,Když jsem v roce 2015 poprvé podal parlamentní námitku proti autorizaci glyfosátu na 15 let, všichni si klepali na čelo"

Pavel Poc: ,,Když jsem v roce 2015 poprvé podal parlamentní námitku proti autorizaci glyfosátu na 15 let, všichni si klepali na čelo"

,,Když jsem v roce 2015 poprvé podal parlamentní námitku proti návrhu Evropské komise povolit používání glfosátu na dalších 15 let, všichni si klepali na čelo a říkali, že je to nemožné. Jenže Evropský parlament ji tehdy schválil a glyfosát musel být znovu přezkoumán. O dva roky později Evropská parlament schválil můj návrh rezluce o ukončení používání této látky v EU do roku 2022 a neprodlené zavedení opatření k omezení rizik. Zemědělské velmoci jako Francie, Německo, Nizozemsko nebo Itálie, a nyní i Česká republika plánují radikální omezení nebo dokonce postupný zákaz tohoto přípravku proti plevelům", říká Pavel Poc.

Ministr zemědělství Miroslav Toman podle informací z ministerstva v minulém týdnu podepsal změnu pravidel používání glyfosátu. Od nového roku zemědělci nebudou moci používat přípravky obsahující glyfosát k vysušování některých plodin před sklizní. Zákaz se bude týkat i plošné aplikace těchto přípravků. Ministerstvo dnes avizovalo, že další kroky k omezení glyfosátu budou následovat.

Podle Pavla Poce sice bude nějakou dobu trvat, než zbavíme zemědělství návyku na přípravky s glyfosátem, jdeme ale jednoznačně správným směrem. ,,Již dříve museli výrobci stáhnout lživé tvrzení, že glyfosát nezanechává zbytky v půdě a letos přelomový výrok soudu v USA uznal, že glyfosát způsobuje rakovinu, a že o této skutečnosti výrobce - společnost Monsanto - dlouhé roky věděl."

,,Podporuji a rozhodnutím ministra Miroslava Tomana (ČSSD), který dnes navrhnul výrazně omezit používání glyfosátu a zákaz jeho plošnou aplikaci. A ačkoli jsou někteří zemědělci proti, je to šance ozdravit českou půdu i podpořit inovace v zemědělském sektoru", říká Pavel Poc.

RNDr. Pavel Poc (ČSSD) je místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin v Evropském parlamentu. Je rovněž koordinátorem evropských sociálních demokratů ve speciálním Výboru pro pesticidy, který byl na jeho popud ustanoven.

Poc v roce 2015 zablokoval návrh schválení glyfosátu na dalších 15 let a v roce 2017 prosadil rezoluci Evropského parlamentu, která požaduje ukončení používání této látky do roku 2022. Aktuálně Evropský parlament přijal jeho zprávu o schválení přípravků na ochranu rostlin v EU, kde poukázal na velké problémy, se kterými se celý systém potýká.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů