zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Víme kam s nimi, aneb Jak správně likvidovat roušky

20.03.2020
Odpady
Zdraví
Víme kam s nimi, aneb Jak správně likvidovat roušky

Roušky jednorázové je nutné měnit po 2-3 hodinách (záleží i na tom, jak moc komunikujete) - obecně platí pro lidi, kteří nejsou nemocní a pouze se chrání (vyjma zdravotnictkých zařízení, kde hrozí další možné přenosy infekcí a virů). Použitou roušku lze odkládát do komunálního odpadu (ideálně v plastovém sáčku). Doporučujeme občanům, aby vnímali možnost přežití viru na předmětech (hodiny, dny) v odpadkovém koši a koš pečlivě uzavírali. Následně s obsahem obezřetně manipulovali (při vynášení do popelnice).
Po manipulaci je vždy nutné si ruce vydezinfikovat, nebo alespoň umýt mýdlem a vodou.

Roušky na opakované použití. Rozhodně na ni nesahejte ani ji neodkládejte na stůl nebo do kapsy. Opatrně ji sundejte (po manipulaci je vždy nutné si ruce vydezinfikovat, nebo alespoň umýt mýdlem a vodou) a dejte vyprat, alespoň na 60 stupňů. Po usušení přežehlete (ideálně napařovací žehličkou na plný výkon).

Roušky u lidí nakažených s domácí léčbou a lidí v nařízené karanténě (riziko onemocnění). Veškerý odpad (především roušky, kapesníky) uložit do plastového pytle na odpadky a po naplnění jej pevně zavázat. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán (přesvědčte se, že pytle jsou skutečně dobře zavázané). Vydezinfikujte a až poté vhoďte do popelnice (černé na komunální odpad).
V žádném případě neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví pracovníků svozových společností.
Po manipulaci je vždy nutné si ruce vydezinfikovat, nebo alespoň umýt mýdlem a vodou.

Další informace pro manipulaci a ochranu (především pracovníků odpadářských a svozových firem) najdete přímo na stránkách SZÚ zde: http://szu.cz/tema/prevence/stanovisko-narodniho-referencniho-centra-pro-hygienu-pudy-a-1

Autor: Radek Janoušek
Zdroj: www.KAMsNIM.cz

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí