Pokožka i vlasy hlásí poplach: potřebují citlivou péči

2. červenece 2022

Zdraví

Pokožka i vlasy hlásí poplach: potřebují citlivou péči

Začala vás svědit pokožka hlavy a na ramenou jste zachytili první nepatrná bílá smítka? Lupy občas potrápí dvě třetiny populace. Mohou naznačovat psychickou nepohodu, reagují na nevhodné stravovací návyky či kosmetické přípravky, v horším případě se lupy začíná hlásit jiné onemocnění.

V každém případě nejsou lupy nic, co by nás těšilo. Přitom patří k přirozenému koloběhu výměny kůže. Lupy jsou vlastně mikroskopické částice odumřelé kůže, které se odlupují v rámci obnovy pokožky. V případě, že je jich větší množství, stanou se dermatologickým problémem. Nejčastěji jejich nadměrnou tvorbu vyvolá přemnožení kvasinek Malassezia furfur. Ty se v kůži běžně vyskytují a pomáhají přirozeně měnit odumřelé buňky za zdravé v pravidelných přibližně čtyřdenních cyklech. Ovšem když se přemnoží, způsobí zánět a ten se projeví silnou snahou obnovovat v postiženém místě novou pokožku, tedy tvorbou lupů. Podobně působí plísně, houby a další škůdci.

Kosmetika, strava i hormony
Co přesně způsobuje nerovnováhu v obnově kůže a nadvládu přemnožených kvasinek a dalších parazitů se dermatologům nepodařilo přesně objasnit, výraznou roli hraje řada faktorů, například používání nevhodných kosmetických přípravků pro péči o vlasy, příliš časté mytí vlasů, přesoušení kůže horkým vzduchem z vysoušeče, což stimuluje mazové žlázy, dlouhodobý stres, psychická zátěž, nezdravá strava, hormonální změny v pubertě, těhotenství, menopauze, geneticky dané hormonální dysbalance (nadmíra testosteronu), některé neurologické poruchy, řada onemocnění (především cukrovka, Parkinsonova choroba, oslabená imunita, seboroická dermatitida...).

Suché nebo mokré lupy?
Podle vzhledu, ale i původu, se kousky odumřelé kůže, které zdobí vaše vlasy i ramena, dělí na suché a mokré. Drobné malé šupinky, lehce poletující kolem hlavy - suché lupy - vznikají jako reakce na nějaký teplotní šok či zánět. Mokré lupy jsou větší a těžší nažloutlé kousky kůže, které se lepí ve vlasech, objeví se i v obočí či vousech. Trpí jimi především kojenci obou pohlaví a dospívající či dospělí muži. Na vině je nadbytek mužského hormonu testosteronu, vitaminu A a naopak nedostatek béčka.

Kůže ukáže, co jíš
Životní styl se odráží ve většině nemocí a kůže jako zrcadlo fyzické a psychické zdatnosti stojí v první linii. Proto mastná, smažená a kořeněná jídla, nedostatek zeleniny a ovoce, častá konzumace čokolády a cukrů, jsou živnou půdou pro přemnožení kvasinek, plísní a rozvoj řady zánětů, které mohou vést ke vzniku lupů.

Čím začít? Péčí o vlasy a kůži, oživením jídelníčku a relaxací
Poraďte se v lékárně či drogerii o vhodných přípravcích na mytí vlasů a ošetření pokožky hlavy (zábaly, masky), které citlivě bojují s lupy. U suchých lupů byste měli kůži hydratovat a vyživovat, u mastných pomáhat s odstraněním lupů, prokrvením kůže ve vlasové části hlavy a obnovením běžné tvorby kožního mazu. Při péči o vlasy a pokožku hlavy je třeba vrátit kůži přirozenou rovnováhu, schopnost regenerace a obnovování buněk v přiměřeném množství.
Stravu tomuto procesu přizpůsobte: dbejte na přísun vitaminů a minerálů (selen, zinek, vitamin B) buď stravou (ořechy, semena, ryby, vejce, červené maso, hlíva ústřičná) nebo potravinovými doplňky (Pangamin). Určitě prospěje celková změna životního stylu: dostatek odpočinku, kvalitní spánek, pohyb a pobyt v přírodě, celkové uvolnění a relaxace.

Něco navíc
Pomoc nabízí i příroda, to už věděly naše babičky. Vlasy si oplachovaly odvarem z březové vody, z listů olše lepkavé, z heřmánkových květů či kopřivy. Dobře poslouží i citronová voda. Vlasy jsou pak krásně lesklé, pevné a zdravé. Když přidáte jemnou relaxační masáž hlavy a posílíte imunitu organismu (extrakty z echinacey, jádra z grepů, enzymové kapky), docílíte rychle změny.

Pozor: V případě, že se ani po usilovné snaze nedaří lupy zarazit, může se jednat o některé z kožních onemocnění (lupénka, seboroická dermatitida...), pak je načase navštívit odborníka. Dermatolog provede vyšetření a doporučí cílenou léčbu zánětlivých ložisek.

Zdroj obrázku: www.freepik.com
Zdroj: PR článek

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů