Pátek, 22. září 2023

Němečtí experti varují před zdravotními dopady změn klimatu

Němečtí experti varují před zdravotními dopady změn klimatu

Změny klimatu podle odborníků z německého Institutu Roberta Kocha (RKI) znamenají největší výzvu pro lidstvo. Varují, že kvůli nim v Německu bude více případů úmrtí z horka, rakoviny kůže kvůli zvýšenému ultrafialovému záření nebo i více nemocí způsobených skrytými přenašeči.

Kvůli stoupajícím teplotám se musejí lidé v Německu připravit na častější rezistenci vůči antibiotikům a také na vyšší výskyt plicních onemocnění způsobených prachovými částicemi. "Stojíme před opravdu velkým problémem, a to i pro naše zdravotnictví," cituje agentura DPA Elke Hertigovou, jednu z autorek zprávy RKI.

Odborníci upozorňují, že už nyní se kvůli vyšším teplotám v Německu šíří druhy, které pro něj nejsou typické. Jde například o klíšťata z rodu Hyalomma, která přenášejí i skvrnitý tyfus nebo dva druhy virových krvácivých horeček.

Další novou hrozbou jsou bakterie z rodu Vibrio, kterým se dobře daří v poloslané vodě s teplotou nad 20 stupňů Celsia. Do lidského organismu se mohou dostat malými prasklinami v kůži a pacientům s oslabeným imunitním systémem mohou způsobit závažné onemocnění, pokud jim lékaři rychle nenasadí antibiotika. V posledních letech bylo několik případů, kdy se touto bakterií nakazili plavci koupající se v německé části pobřeží Baltského moře. Častěji se budou v Německu vyskytovat komáři tygrovaní, kteří mohou na člověka přenášet horečku dengue, žlutou zimnici nebo virus zika.

Zatímco v současnosti Německo zažívá dvě až tři vlny veder ročně, do konce století mohou být čtyři nebo i šest. Vysoké teploty znamenají riziko hlavně pro starší lidi nebo pro lidi trpící dalšími nemocemi. Agentura DPA uvedla, že v Německu, které má kolem 83 milionů obyvatel, v důsledku veder loni zemřelo asi 4500 lidí.

Institut Roberta Kocha pracuje na komplexní zprávě vyhodnocující dopady změn klimatu na zdraví. Podílí se na ní přes 90 zástupců z více než 30 výzkumných institucí a úřadů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů