Neděle, 12. května 2024

Toužíte po ekologickém autě? Na co si dát pozor při jeho koupi?

Toužíte po ekologickém autě? Na co si dát pozor při jeho koupi?

S tím, jak se po silnicích prohání čím dál více elektrických auta, zvětšuje se také trh s těmito ojetými vozy. Pro mnoho nadšenců do ekologické jízdy ani jiná varianta není možná. Pořízení nového není levná záležitost. Ovšem jako každá ojetina i tady se najdou nějaká rizika, na která by si každý kupec měl dát pozor.

Nejčastější problém? Ojetá baterie
Nákup ojetého elektromobilu se točí především kolem jedné věci: baterie. Bohužel se hodně často stává, že vám prodají báječně vypadající vůz ve skvělém stavu, abyste následně zjistili, že musíte vyměnit celou baterii, protože zůstatková kapacita není dostačující. A cena baterie se dokáže vyšplhat prakticky na stejnou cenu jako má ojetý elektromobil. Snížení výkonu baterie nelze odvodit od počtu ujetých kilometrů. Pokles ovlivňuje i rekuperace nebo okolní podmínky při jízdě, zejména počasí. Hodně chladné, a naopak teplé prostředí má na kapacitu negativní vliv. Dávejte pozor, pokud kupujete dovozový vůz, odkud je. Dejte přednost autu z Německa než z Itálie.
S ojetým vozem zajeďte ideálně k odborníkovi, který dokáže údaje o baterii vyčíst z diagnostiky.
Někteří výrobci dávají záruku
Někteří výrobci poskytují záruku na baterie a zahrnují ji do kupní smlouvy. Záruka bývá obvykle kolem 8 let s nájezdem 160 000 km. U modelů Tesla S a X dokonce až 240 000 Kč. Ne vždy lze z údajů vyčíst, jakou záruku vám výrobce garantuje. Určitě se snažte informace zjistit přímo od výrobce nebo jiným způsobem. Je to důležitá informace.
Zkontrolujte mechanické části
Mechanický stav vozidla musíte zkontrolovat vždy, ať už se jedná o auto se spalovacím motorem nebo elektrickým. Zaměřte se na brzdy, tlumiče, ramena, čepy apod. Rozhodně s sebou mějte odborníka, případně trvejte na návštěvě autorizovaného servisu. Právě brzdy mohou být totiž problematické. Kotouče se tolik neopotřebovávají, ale mohou reznout, protože nejsou správně používány (právě proto, že auto více ,,brzdí motorem"). Jednou za čas by se mělo pořádně zabrzdit ve větší rychlosti, aby brzdy tak rychle negradovaly.
Nezapomeňte na software
Když už kontrolujete vůz, myslete i na software. V elektrických vozech je elektroniky dost a dost. Hlavní je, aby byl aktuální, protože to může prodloužit dojezd. Zároveň to ukazuje, že se o vozidlo stávající majitel staral.
Požadujte servisní historii
U běžného vozidla je doložená servisní historie dobrá věc, u elektromobilu nutnost. Chtějte doložit skutečné detailní záznamy z autorizovaného servisu, díky kterému získáte představu o celkovém stavu vozu, jeho opravách, vyměněných součástek a ideální s údaji o zbývající kapacitě baterie. Čím podrobnější ,,serviska" se k vám dostane, tím lépe se majitel o své auto staral. Přitom při dobré péči a šetrném nabíjení může být baterie i po několika letech prakticky ve stavu nové.
Výhoda aut na elektřinu? Málo se opotřebovávají
Máte strach pořídit ojeté elektrické auto? Nebojte se. Oproti spalovacím dochází k opotřebení pomalu. Motor na elektrickou energie nemá takřka žádné pohyblivé části. Náklady na údržbu jsou poměrně nízké a jen u minimálního počtu případů se setkáte s problémy vinutí nebo ztráty elektromotoru.
Jen v prvním čtvrtletí roku 2023 se v Evropě prodalo 3,5 milionu aut s elektrickým nebo hybridním pohonem. V Česku zatím výsledky nejsou tak uspokojivé, ale přesto zájem o takové vozy roste.
Koupit elektromobil můžete třemi způsoby
Elektrické vozidlo koupíte od autorizovaného prodejce, kde si máte možnost sjednat různé záruky na baterii. Také od soukromé osoby, kde ale nemáte záruku toho, že vše bude správně fungovat a je důležité věnovat čas a energii tomu, aby auto prošlo řádnou prohlídkou, než podepíšete smlouvu o koupi. Nejbezpečnější je pak koupě nového auta s baterií na leasing od výrobce. Máte tak záruky na její životnost i výměnu. Na druhou stranu se vám zvedne provoz o poplatky na baterii a jen omezený počet výrobců takovou službu poskytuje.
Jít do elektromobilu nebo nejít?
Když shrneme všechny výhody a nevýhody aut s elektrickým motorem, je jasné, že nenáročný provoz mu hraje do karet a stejně tak to, že se takřka neopotřebovává. Nezanechává po sobě žádnou smogovou stopu. V ČR můžete využívat dálnice zdarma a někde máte i zadarmo parkování v modrých zónách. Také s nabíjením už dnes není velký problém a brzy dojde ještě k dalšímu rozšíření stanic pro elektroauta. Na druhou stranu nejde právě o levnou záležitost, případný servis stojí také hodně peněz a pořízení nové baterie ještě víc. Musíte sami zhodnotit, jakým způsobem budete vozidlo využívat. A zda je to cesta, kterou chcete jít.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů