Čtvrtek, 1. května 2025

V nížinách třešně odkvetly, pro prvomájový polibek musí lidé do vyšších poloh

V nížinách třešně odkvetly, pro prvomájový polibek musí lidé do vyšších poloh

Pro tradiční prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní bude třeba letos v Česku vyrazit do středních nebo vyšších poloh. V nížinách už třešně odkvetly. Loni byla situace složitější, třešně tehdy pomrzly. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Podle pověry se ženy vystavují nebezpečí, že nebudou-li políbeny na 1. máje pod rozkvetlým stromem, do roka a do dne uschnou nebo bude v ohrožení jejich ženskost, krása a plodnost.

Letos jaro podle meteorologů nastoupilo se zpožděním kvůli chladnému únoru, naopak v březnu se výrazně oteplilo, což urychlilo vývoj vegetace. Třešně proto rozkvetly s předstihem, zejména v nížinách. Mrazy, které dorazily na začátku dubna, ale třešně neohrozily. Tou dobou ještě nebyly rozkvetlé, a proto nepomrzly, uvedli meteorologové.

Nyní už jsou třešně v nižších polohách po odkvětu. "Z nížin bude nutné zajet minimálně do středních a vyšších poloh, kde jsou třešně plně rozkvetlé a jejich kvetení vydrží i přes 1. máj," uvedla Lenka Hájková z ČHMÚ, která se věnuje fenologii rostlin.

Obdobně jako v předchozích letech je podle ní i letos patrný rozdíl ve vývoji třešně mezi městy a volnou přírodou - tepelný ostrov města urychluje začátek kvetení i odkvět třešní.

V některých letech začínaly třešně kvést i před 5. dubnem. Tento posun podle ČHMÚ způsobily mírné zimy a nezvykle vysoké teploty v jarních měsících. V posledních čtyřech letech začala třešeň kvést například na stanici Doksany u Litoměřic ve výšce 158 metrů nad mořem 26. dubna 2021, 16. dubna 2022, 17. dubna 2023, a loni to bylo dokonce už 1. dubna. Letos tam třešeň rozkvetla 11. dubna a 25. dubna už byla odkvetlá. "Na stanici Zbiroh ve výšce 490 metrů nad mořem začala třešeň kvést 13. dubna a stále ještě kvete," dodala Hájková.

Fenologie se zabývá studiem časového průběhu periodicky se opakujících životních projevů, takzvaných fenologických fází rostlin a živočichů v závislosti na podmínkách vnějšího prostředí, zejména na podnebí a počasí. ČHMÚ se nyní věnuje pouze fenologii rostlin.

Mezi významné sledované fenologické fáze patří i počátek a konec kvetení rostlin. Vědci zjistili, že vlivem oteplování klimatu jednotlivé fenologické fáze přicházejí dříve a rychleji se střídají. Zároveň se prodlužuje vegetační sezona.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů