Neděle, 21. července 2024

Přírodní imunostimulátor: Parcha léčivá (Phacompticum carthanoides) - leuzea, marali kořen

Přírodní imunostimulátor: Parcha léčivá (Phacompticum carthanoides) - leuzea, marali kořen
Výška rostliny:
do 100.0 cm
Doba květu:
Květen, Červen
Barva květu:
růžová
Barva olistění:
zelená
Tvar květu:
úbor
Tvary listů:
peřenosečné, řapíkaté
Typy listů:
listnaté, opadavé
Použitelné části:
stonek, kořen
Použití:
skupinové výsadby, v lékařství
Náročnost:
slunce, polostín, propustné půdy, nenáročné


Fotogalerie :http://www.ireceptar.cz/zdravi/lecive-bodlaky-lopuch-ostropestrec-a-marali-koren/

Popis rostliny:
Parcha léčivá je známá jako leuzea nebo maralí kořen. Je to trvalka, vysoká přes 1m. Mívá dřevnatější, horizontálně uložený oddenek, tlustý 10 až 20mm, ze kterého vyrůstají četné slabší, průžné kořeny. Rostlina mívá obyčejně několik lodyh, které jsou nevětvené, rýhované a pavučinovitě ochlupené. Střídavě eliptické listy se směrem k vrcholu postupně zmenšují a jsou hluboce peřenosečné. Přízemní listy jsou 40mm dlouhé, krátce řapíkaté. Květenství se skládá z kulovitého úboru o průměru do 50mm, sedí jednotlivě na vrcholu lodyhy. Květy jsou růžově fialové s pětidílnou korunou. Plodem je nažka eliptického tvaru, asi 5mm dlouhá.
Rostlina mí několik synonym, z nichž nejpoužívanější je leuzea saflorová, leuzea světlicová či parcha saflová.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Parcha léčivá pochází z jižní Sibiře. U nás se pěstuje a naše klimatické podmínky snáší velmi dobře.

Sklizeň:
Sklízíme oddenek a kořeny na podzim třetího roku, kdy jedna bylina poskytne i několikakilogramový kořenový bal. Může se užívat i nať, která se sbírá během květu rostliny, obvykle už v květnu nebo v červnu.

Použití:
Droga obsahuje flavonoidy, triterpenové glykosidy, deriváty chlorofenu, ne zcela přesně určené alkaloidy, saponiny, třísloviny, silici, keraten. Z minerálních látek je to především fosfor. Obsahuje i vitaminy, především kyselinu L-askorbová.
Droga patří do skupiny adaptogenů. Zlepšuje adaptaci organismu na stres, pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu. Působí anabolicky, snižuje hladinu cukru, tuků a cholesterolu v krvi. Droga ovlivňuje i některé druhy deprese, zvlášť reaktivní, poměrně spolehlivě léčí impotenci a působí i jako afrodosiakum.
V domovině této byliny se jí říká maralí kořen proto, že ji v době říje vyhledávají jeleni maralové a její pomocí zvyšují svoji aktivitu. Kulturu leuzey by bylo možné používat v živočišné výrobě. Zvířata ji velmi ráda konzumují a tím se viditelně zlepšuje jejich kondice.
Běžnou lékovou formou je nálev z listů nebo nati, nebo odvar z kořene, připravený jednominutovým varem a půlhodinovým vyluhováním. Čaj z natě podáváme ráno a v poledne po jednom šálku.
Nejúčinnější lékovou formou je tinktura, kterou podáváme ráno a v poledne, v těžších případech i odpoledne do 16. hodiny.
Droga je vynikající při samostatném podávání, ale je vhodná i do různých směsí. Při předávkování nebo při zvýšené vnímavosti na drogu, nastane stav nepříjemného vzrušení, který skončí spavostí. Při doporučených dávkách je droga naprosto netoxická. U nás je v prodeji čaj Maralan a tinktura Leuzea.
Droga působí nejen jako harmonizátor, ale také jako imunostimulátor. Proto ji podáváme při doléčování těžších chorobných stavů, jako paralelní prostředek při nádorových onemocněních, kde výrazně ovlivňuje subjektivní pocit nemocného, při syndromu postvirové únavy a v mnoha dalších indikacích, např. doléčování po EB8 viróze, po překonání lymské boreliózy, po mononukleóze apod.
Velmi vhodné uplatnění, právě pro své mimořádné vlastnosti, má droga v praktické homeopatii. Nejlepší surovinou s nejjednodušším možným zpracováním je nať. Můžeme ji trhat kdykoli, bez ohledu na rok pěstování. Sklízíme ji nejlépe hned v červnu.

ZDROJ: http://bylinky.atlasrostlin.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů