Pondělí, 13. května 2024

ČAOH a Svaz chemického průmyslu podepsali dohodu o spolupráci

ČAOH a Svaz chemického průmyslu podepsali dohodu o spolupráci

Česká asociace odpadového hospodářství a Svaz chemického průmyslu České republiky podepsali dohodu o vzájemné spolupráci. Obě odborné profesní organizace se dlouhodobě podílí na šíření osvěty různých způsobů nakládání s odpady. S novou odpadovou legislativou se otevírají nové možnosti využití odpadů a s technologickým rozvojem přichází nové pohledy na to, jak z odpadů znovu získat tolik potřebné suroviny pro další výrobu.

ČAOH a SCHP ČR chtějí prostřednictvím nově definované spolupráce přispět k zajištění vyššího povědomí o potřebném rozvoji v oblasti nakládání s odpady a využívání odpadů jako zdrojů surovin pro další výrobu. Česká republika se podobně jako další členské státy Evropské unie vydala na cestu oběhového hospodářství a zavázala se naplnit cíle stanovené balíčkem směrnic EU z roku 2018. Ty mimo jiné předepisují, že členské státy mají do roku 2035 zajistit minimálně 65 % recyklace komunálních odpadů. Takový úkol je samozřejmě náročný a je třeba využít plného časového rámce, který do splnění tohoto cíle jako stát máme. Čím dříve začneme, tím lépe.

Česká asociace odpadového hospodářství sdružuje velmi významnou část firem ze sektoru nakládání s odpady v České republice. Zároveň sdružuje největší kapaity recyklačních technologií v České republice. Členové ČAOH ročně různými způsoby využijí přes 2 230 000 tun odpadů - více zde - Členové ČAOH pomáhají využít obrovská množství odpadů. Jedná se o rozličné způsoby využití odpadů od využití energetického, až po mechanickou recyklaci.

Vývoj v čase a nové technologie ukazují stále nové možnosti, a to jak u energetického využití odpadů, tak u samotné recyklace. Faktem je, že ne všechny odpady je možné recyklovat mechanicky. Nová odpadová legislativa proto obsahuje rovněž možnost tzv. chemické recyklace, tedy jinými slovy například termíckého rozkladu odpadu bez přístupu vzduchu, za vzniku kratších uhlovodíkových řetězců. Při těchto reakcích vznikají z odpadů látky a sloučeniny podobné ropným produktům (nazývané např. syngas, či systézní olej). Jejich výhodou je možnost vyrobit z nich prakticky cokoli, co lze vyrobit z primární ropy, tedy opět např. nové plastové výrobky prvotřídní kvality, nebo různé typy uhlovodíků pro chemický průmysl v nejširším slova smyslu. Svaz chemického průmyslu České republiky sdružuje řadu producentů recyklovaných materiálů a výrobků. SCHP ČR je dlouhodobým propogátorem znovuvyužívání odpadů jako zdrojů surovin pro další výrobu. V chemickém průmyslu jako takovém, mají odpady velkou budoucnost. A odpadové materiály zde mohou získávat zcela nový život v širokém spektru možných aplikací.

Obě profesní organizace, jak ČAOH, tak SCHP ČR, budou i nadále pokračovat ve svých snahách o šíření osvěty a odborných informací o spektru možných způsobů využití odpadů. Podepsaná dohoda o spolupráci bude oběma organizacím a jejich členských základnám v tomto jejich snažení další pomocnou rukou v rámci vzájemné podpory a odborné spolupráce.

Zdroj: web České asociace odpadového hospodářství, www.caoh.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů