Čtvrtek, 9. května 2024

Ekologická koupelna: Jak šetřit životní prostředí a zároveň peníze

Ekologická koupelna: Jak šetřit životní prostředí a zároveň peníze

Koupelna je jedním z největších zdrojů odpadu v domácnosti. Od kosmetiky po úklidové prostředky, mnoho produktů, které používáme, mohou být plné nebezpečných chemikálií a složek s negativním dopadem na životní prostředí. Navíc spotřeba vody a energie v koupelně může může rovněž představovat velkou překážku v oblasti udržitelnosti.

Zvolte ekologické produkty

Mnoho běžných produktů obsahuje chemikálie, které jsou škodlivé pro životní prostředí. Jde přitom o různou kosmetiku - sprchové gely, šampony, kondicionéry, mýdla a další. Zvažte proto koupi ekologických produktů, které jsou vyrobeny z přírodních a neškodných složek. Na trhu existuje už mnoho značek, které se specializují na ekologické přípravky a jsou cenově dostupné, někdy dokonce levnější než konvenční drogistické produkty. Vyzkoušet můžete třeba oblíbenou privátní značku dm drogerie alverde NATURKOSMETIK.

Upravte teplotu na bojleru

Jedním z jednoduchých způsobů, jak ušetřit energii a snížit náklady na ohřev vody, je úprava teploty na bojleru. Pokud voda v bojleru bývá přehřátá, dochází ke zbytečné spotřebě energie. To samozřejmě zatěžuje vaši peněženku i planetu.
Doporučuje se snížit teplotu vody na 55-60 °C, což je dostatečná teplota pro běžné používání. Vyšší teploty nejenže spotřebovávají více energie, ale mohou také způsobit popáleniny nebo vážná zranění.

Šetřete vodou

Dalším tipem je používat vodu s rozumem, tedy nechat vodu volně téct pouze tehdy, když je to nutné. Například při čištění zubů nebo holení je vhodné nenechávat vodu puštěnou po celou dobu.
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak šetřit vodou, je zkrátit dobu sprchování. Jde o jeden z největších zdrojů spotřeby vody v koupelně. Pokud zkrátíte délku sprchy pouze o několik minut, můžete snížit spotřebu vody o více než 10 litrů za každou minutu sprchování a tím také ušetřit za vodné a stočné.
Dalším efektivním řešením je instalace úsporných vodovodních baterií. Ty využívají různé technologie pro snížení spotřeby vody, přičemž není snížen komfort používání.

Používejte ekologické úklidové prostředky

Podobně jako u kosmetických produktů, mnoho úklidových prostředků obsahuje nebezpečné látky. Uklízet ekologicky přitom není vůbec složité. Je totiž k dispozici mnoho ekologických úklidových prostředků, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Na trhu je více značek, které se specializují na ekologické přípravky. Stačí si jen vybrat ty, které vám budou vyhovovat.

Umývejte koupelnu čistě přírodními prostředky

Další možnou alternativou je používání přírodních čisticích prostředků jako je ocet, soda či citron. Ty jsou snadno dostupné, levné, a přitom šetrné k přírodě. Ocet je efektivní při čištění umyvadel a sprchových koutů, soda vyčistí i WC a citron lze použít k odstraňování skvrn a nečistot z různých povrchů. Můžete si připravit i vlastní čisticí prostředek smícháním dvou dílů octa a jednoho dílu citronové šťávy a tento pak používat koncentrovaný nebo zředěný vodou.

Zvolte recyklované a recyklovatelné produkty

Zvažte koupi produktů, které jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů nebo jsou recyklovatelné. Na trhu můžete narazit na recyklované produkty, například toaletní papír či papírové ubrousky. Některé jednorázové produkty lze navíc nahradit - například zmíněné ubrousky. Pro osušení rukou je vhodnější používat ručníky z přírodních vláken.

Vyhněte se zbytečným obalům

Mnoho kosmetických i dalších drogistických produktů můžete v této době zakoupit bez obalu. Do bezobalového obchodu nebo dm drogerie si jednoduše vezmete vlastní nádobu a do té si načerpáte třeba čisticí prostředek. Díky vlastnímu obalu omezíte množství vzniklého odpadu a navíc ušetříte.
I malé změny mohou mít velký dopad. Pokud se budete držet těchto jednoduchých tipů, snadno můžete snížit svůj negativní dopad na životní prostředí. Udržitelnost v koupelně není složitá - objevte své oblíbené ekologické produkty a naučte se efektivně šetřit.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů