Pátek, 17. května 2024

Výhled klimaticko-energetické současnosti? Téma odborné konference v Brně

Výhled klimaticko-energetické současnosti? Téma odborné konference v Brně

VIDA conference ve spolupráci s partnery Vertis a Global Factor odstartovali tradiční konferenci Obchodování s emisními povolenkami ČR a SR 2023, tentokrát v moravské metropoli. Tato akce vkusně rozšířila dvoudenní blok, který startovala konference Podniková ekologie a udržitelnost.

Na pozvánce nechyběly významná jména z ústředních orgánů státní správy Česka a Slovenska reprezentována Ministerstvy životního prostředí. Soukromý sektor rovněž rovnoměrně zastupovali česko-slovenští zástupci.
Konferenci odstartoval Filip Hájek z Ocelářské unie, tentokrát v režii moderátora. Prvním řečníkem byl Milan Zvara - generální ředitel Sekce změny klimatu a ochrany ovzduší z MŽP SR. Detailně se věnoval aktuální situaci v klimaticko-energetické politice SR vč. revize Směrnice o systému obchodování s emisními kvótami (EU ETS). Posluchače velmi zajímala též agenda schématu státní pomoci na dekarbonizaci průmyslu, která má velmi ambiciózní cíle, které budou stát nemalé finanční prostředky. Jan Tůma, vedoucí oddělení obchodování s emisemi MŽP ČR hovořil o balíčku Fit for 55. Pan Tůma seznámil přítomné s návrhem využití zdrojů z ETS a jejich přesměrování do jednotlivých průmyslových oblastí.
Následoval blok věnovaný obchodování s emisními povolenkami, ve kterém vystoupili Peter Matyšák z Vertis Environmental Finance a Filip-Daniel Petric za Global Factor Commodity Trading. Diskuse se rozvířila zejména při komentování vývoje cen a predikcích cen emisních povolenek. Zajímavý byl též pohled do budoucnosti a rizikové faktory. Ceny, trh, krátkodobý/dlouhodobý horizont probíral při svém výstupu též Petr Jonáš, vedoucí modelování energetických trhů společnosti ČEZ. Jaké faktory ovlivňují cenu elektřiny a zemního plynu? O tom všem byla řeč i v souvislosti s aktuální geopolitickou situací v Evropě. ,,Vývoj tržních cen elektřiny kopíroval extrémní vývoj cen zemního plynu. Ceny i volatilita dosáhly historických maxim," hodnotil Petr Jonáš.
Velký zájem vzbudila přednáška Jiřího Hájka, generálního ředitele ORLEN UniCRE a.s. Vodíkové technologie & dekarbonizace průmyslu, působivý název přednášky měl ještě působivější obsahovou náplň. Infrastrukturní projekt Hydrogen Eagle do roku 2030 představí v ČR 28 vodíkových stanic (26 na Slovensku a 54 v Polsku). Řeč byla též o mobilní vodíkové plnící stanici nebo třeba o vodíkové posunovací lokomotivě. Peter Person, vedoucí oddělení metodiky Modernizačního fondu svůj výstup zaměřil na aktuální výzvy a oprávněné aktivity pro získání podpory. Možnosti se otevírají pro investiční projekty pro vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla nebo pro investiční projekty na výstavbu, rekonstrukci a modernizaci rozvodů.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů